Čeští oceláři budou v Bruselu protestovat proti levným čínským dovozům

Více než stovka pracovníků českých ocelářských firem dnes bude v Bruselu demonstrovat proti levným dovozům oceli z Číny. Připojí se tak k několika tisícům svých kolegů z řady dalších zemí Evropské unie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropští oceláři se brání levným dovozům z Číny (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Oceláři nechtějí, aby Čína dostala status tržní ekonomiky. To by podle nich mohlo v celé Evropě znamenat ztrátu stovek tisíc pracovních míst.

„Já to vnímá tak, že by se to mělo Číně zatrhnout, protože mladí potřebují mít práci,“ myslí si Lubomír Němec z firmy Vítkovice Steel.

V Bruselu budou protestovat i zaměstnanci Třineckých železáren a ArcelorMittal Ostrava.

Čína podle ocelářů do Evropy masivně dodává své výrobky za dumpingové ceny, to znamená za nižší než výrobní, a tím ničí konkurenci.

Oceláři tvrdí, že právě kvůli čínskému dovozu klesly ceny ocele za poslední rok přibližně na polovinu, což je pro evropské podniky likvidační. Jen v britském ocelářském průmyslu přišlo za loňský rok o práci 5 tisíc lidí.

Pokud by Čína dostala status tržní ekonomiky, Evropa by se dovozům už nemohla tak snadno bránit. O udělení statusu budou hlasovat země Evropské unie a europoslanci.

Ondřej Houska, Pavlína Nečásková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme