Čeští pacienti plýtvají léky

Čeští pacienti příliš plýtvají léky. Tvrdí to lékárnická komora. Jen v Brně odhadují zdravotní pojišťovny ztráty, které tím vznikají, na 120 milionů korun. Zhruba tolik stojí ročně provoz jedné menší nemocnice. Plýtvání léky má hned několikpříčin. Někteří lékaři údajně stále předepisují více léků, než je skutečněnutné. Lidé často léky nesprávně užívají nebo si stejné typy léčiv nechávají předepisovat u více lékařů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

léky | Foto: Jan Rosenauer
Přehrát

00:00 / 00:00

Jan Horáček o svých zkušenostech s plýtváním

Podle Jana Horáčka, tiskového mluvčího České lékarnické komory si někteří lidé dělají doma doslova zásoby léků: "Často se stává, že obejdou několik lékařů, třeba na poliklinice, navštíví svého praktického lékaře, případně některé odborníky, revmatologa, kardiologa, internistu a tak dále a přinesou vějíř receptů. Když jim přípravky vydávám, často vidím, že jsou některé přípravky shodné nebo jsou podobné. V takovém případě jim musím říct, aby léky nebrali současně, ale někdy se také stane, že pacienti rovnou řeknou, že vlastně ten přípravek nebudou užívat, protože mají na obdobné potíže preparát jiný."

Markéta Kaclová, Gabriela Sahánková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme