Čeští podnikatelé jednají v Peru o nových kontraktech

Čeští podnikatelé odjeli do Limy jednat o nových kontraktech pro tuzemské firmy. Na státní návštěvu Peru je s sebou vzal prezident Václav Klaus, který v Limě tráví první tři dny své jihoamerické cesty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Machu Picchu | Foto: peru.info

V Peru, které je většině obyvatel Česka známé především jako dávná říše Inků, v současné době působí minimum českých firem. Momentálně tu českým kapitálem disponují jen tři. Jedna pěstuje cukrovou třtinu a následně z ní vyrábí líh, další společnost začíná podnikat v důlnictví a třetí usiluje o budování vodohospodářských staveb po celém území Peru. Ředitel této společnosti, kterou v Peru reprezentuje holding Sindlar EU, Miloslav Šindlar vysvětluje, proč se rozhodl své podnikání rozšířit právě do těchto míst:

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž z Peru připravila redaktorka Českého rozhlasu Naďa Bělovská.

"Peru je úžasná země s vysokým podnikatelským potenciálem, ale také velice komplikovaná z hlediska vyhodnocení podmínek. V Latinské Americe se jedná o zemi s relativně stabilní demokracií a dynamicky se rozvíjející ekonomiku. V této části světa je dnes oblast, kdy vodohospodářské stavby, které zde evidentně chybí a začíná o ně být velký zájem, jsou velkou příležitostí do budoucna."

O tom, že příležitostí pro české firmy je v Peru více než dost, je přesvědčen také prezident Václav Klaus, který podnikatelskou misi do Limy přivezl a který také zahájil peruánsko-české podnikatelské fórum. Přišlo na něj na 70 zástupců peruánských společností, které mají zájem s českými protějšky spolupracovat.

Podle Václava Klause mohou čeští podnikatelé těžit z toho, že mají v Latinské Americe dobré jméno: "Jsme pořád země, která umí dělat něco s infrastrukturou, která v celé Latinské Americe v minulosti udělala řadu velkých investičních celků, což byla naše největší síla nejenom ve vývozu jednotlivých výrobků. Tyto investiční celky, a to by bylo v průmyslu těžebním, energetickém a v dopravní infrastruktuře, to je určitě největší šance, kterou tady můžeme mít."

Češi mohou nabídnou zkušenosti v těžebním průmyslu

Kromě energetických, dopravních a vodohospodářských firem mají na peruánského trhu velkou šanci na úspěch například také geologičtí odborníci nebo zástupci chemického průmyslu, připomíná náměstek ministra průmyslu a obchodu Milan Hovorka:

"Peru na rozdíl od České republiky je zemí velmi bohatou na nerostné suroviny. Chtělo by se říct, že je tady celá Mendělejevova stupnice: zinek, olovo, měď, stříbro, zlato a další suroviny. To znamená těžební průmysl a to je něco, v čem má Česká republika a české firmy obrovskou tradici. Je to jedna z oblastí, kterou bychom viděli jako perspektivní pro další rozvoj spolupráce."

Peru ale představuje i řadu menších exportních příležitostí, které nevyžadují, aby čeští podnikatelé v Latinské Americe zakládali pobočky. I o těch přijeli čeští podnikatelé do Peru vyjednávat. O peruánské zakázky má zájem například česká zbrojovka, kterou v Limě zastupuje její generální ředitel Lubomír Kovařík:

"Česká zbrojovka dodává do Peru lovecké zbraně. Je tady o ně relativně velký zájem. V současné době jednáme o výběrovém řízení pro policii Peru, kde by se mělo jednat o dodávkách až třiceti tisíc kusů pistolí."

V Peru chybí podpora zahraničních investroů

Miloslav Šindlar, který v Peru plánuje vybudovat závlahová zařízení, ale také čističky odpadních vod, kanalizaci nebo hydroelektrárny, přijel do Peru s prezidentskou delegací mimo jiné i proto, aby se zasadil o lepší podnikatelské podmínky pro české firmy v latinské Americe, protože některé překážky přístup českých podnikatelů na peruánský trh stále brzdí.

"Je zde jedna významná bariéra, a to je fakt, že mezi Českou republikou a Republikou Peru není dohoda o zamezení dvojího zdanění, což výrazně prodražuje služby, které z České republiky do Peru vyváženy," vysvětluje Šindlar.

Zájemci o podnikání v Peru z řad českých firem se podle Miloslava Šindlera musí připravit také na to, že pro ně není k dispozici žádná finanční podpora: "Žádné finanční zdroje na podporu rozvoje podnikání do Latinské Ameriky víceméně nejsou ani z peruánské strany ani z Česka. Je to škoda, protože podpora exportu našich služeb, případně zboží na potenciálně perspektivní trhy by byla velmi vhodná a usnadnila by celý proces zahájení podnikatelských aktivit v této oblasti."

Podporu česko-peruánských investic má zaručit nová smlouva

O zjednodušení hospodářských vztahů a odstranění přetrvávajících problémů jedná od včerejška v Limě náměstek ministra průmyslu a obchodu Milan Hovorka. Ten podepíše například dohodu na podporu vzájemných česko-peruánských investic:

"V zastoupení generální ředitelky CzechInvestu podepíši smlouvu o spolupráci mezi CzechInvestem a jeho peruánským protějškem. Cílem dokumentu bude podpořit spolupráci jak v oblasti vzájemného investování tak v oblasti vědy, výzkumu a inovací."

Složitějším problémem ale podle Milana Hovorky bude uzavření česko-peruánské dohody o zamezení dvojímu zdanění: "Problém je ten, že Peru tento typ mezinárodních smluv nesjednává. Peru má tuto smlouvu pouze z jednou zemí. Myslím, že nás to bude ještě stát určité úsilí, abychom peruánskou stranu přesvědčili, že to je i v jejím zájmu takovou smlouvu sjednat, chtějí-li skutečně do své země dostat zahraniční investory."

I přes tyto problémy ale Peru pro české firmy zůstává atraktivním místem pro podnikání a to ještě z dalšího důvodu: "Je to jedna z mála zemí, která v době globálně-ekonomické krize má u hodnoty hospodářského růstu plusové znaménko. Peruánská ekonomika v loňském roce rostla tempem blížícímu se 10 procentům. Letos zvolní, nicméně v příštím roce se očekává opět poměrně robustní růst někde na úrovni 6 procent," uzavírá náměstek ministra průmyslu a obchodu Milan Hovorka.

Naďa Bělovská, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme