Čeští podnikatelé jsou při podávání žádostí o dotace z EU úspěšní

Naši podnikatelé už v rámci Operačního programu Průmysl a podnikání získali z Evropské unie téměř 250 dotací a 470 úvěrů. Celkově tak dostali téměř 700 milionů korun. Podle ředitelky vládní agentury Czechtrade Jitky Hanzlíčkové jsou čeští žadatelé o dotace úspěšní a málokteré jejich projekty jsou odmítnuty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

logo Evropské unie

"Já myslím, že se tady hodně osvědčuje fungování kontinuálního příjmu žádostí, čili že žádosti se dají podávat až do roku 2006. Není žádný časový stres a pokud nějakému projektu chybí některé formální náležitosti, dá se projekt vrátit a lze jej znova předložit," řekla Hanzlíčková.

Přesto se mezi podnikateli najde i dost těch, kteří při získávání dotací neuspěli. Zejména obtížnější projekty totiž občas obsahují závažné chyby, které projekt z výběrového řízení vyřadí. Podle Jitky Hanzlíčkové se proto v některých případech vyplatí využít při sestavování projektu služeb odborného poradce.

"Poradce může poradit v tom, jaké projekty, programy a dotace existují. Nicméně je důležité při výběru poradenské společnosti, kterých je v současnosti opravdu hodně, přihlédnout k tomu, jaké mají zkušenosti, jak si představují spolupráci, zejména z pohledu finančního, a také jaké nabízejí služby," dodala Hanzlíčková.

Podle Radima Konečného z vládní agentury Czechinvest jsou projekty, které předkládají naši žadatelé, kvalitní. Občas se v nich ale objevují některé opakující se chyby. "Spousta chyb se dělá při vyplňování žádostí a při vyplňování tzv. finančních výkazů, což jsou vybrané údaje z rozvahy. Některá pole nejsou vyplněná, není to kompletní. Jinak vyloženě, že by byly nějaké závažné chyby, například by žadatel nepochopil smysl programu, to se víceméně nestává. Žadatelé často konzultují na regionálních kancelářích, případně na naší telefonické bezplatné lince," vyjádřil se k chybám projektů Konečný.

Naďa Bělovská, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme