Čeští rejdaři chtějí po státu za škody čtyři miliardy

Čeští loďaři chystají žalobu na stát. Viní ho z toho, že nesprávným úředním postupem způsobil škody při jejich podnikání. Stát je totiž jako správce vodních cest povinen ze zákona zajistit jejich splavnost. Rejdaři už roky volají po tom, aby to bylo stavbou jezů na Labi. To se ale kvůli aktivitám ekologických sdružení a odmítavému postoji ministerstva životního prostředí nedaří. Podle ministerstva dopravy nejsou požadavky loďařů oprávněné a jejich žaloba nemá šanci na úspěch.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lodní doprava | Foto: Archiv ČRo

K původně pěti rejdařům se k žalobě o náhradu škody přidalo dalších osm. Celkem žádají od státu téměř čtyři miliardy korun. Do této částky započítali například škody při prodejích lodí v tísni, při propouštění posádek, nebo dopočet škody za zboží, které nemohlo být přepraveno.

Podle místopředsedy sekce vodní dopravy při Svazu průmyslu a dopravy Zdeňka Vitouše by bylo, kdyby bylo víc vody, zakázek dost. "Dostatek zboží na přepravu po této dopravní cestě existuje. Poptávka je, my ji registrujeme, ale neumíme ji obsloužit," zdůraznil Vitouš.

Podle ministra dopravy Aleše Řebíčka je ale požadavek loďařů nereálný. Splavná totiž není řeka ani na německém území, museli by tedy žalovat i Německo. "Právní názory se liší, právní kancelář zástupce dopravců je optimistická, mí právníci a advokáti tvrdí opak, že tam nárok není, takže já z tohoto pohledu nemohu postupovat jinak, než jakoby negativně vůči jejich nárokům," uvedl Řebíček.

Loďaři už museli zlikvidovat kvůli špatným plavebním podmínkám desítky lodí. Do dvou měsíců půjdou do šrotu další dvě. Obě mají kapacitu jako 240 kamionů.

Martin Hromádka, Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme