‚První jsme vyplatili.‘ Pojišťovna začala vracet peníze klientům skomírající Firo-tour

Byla to pátá největší cestovka, od začátku roku ale Firo-tour bojuje o přežití. Její klienty už začala svolávat pojišťovna Slavia, u níž byla cestovní kancelář pojištěna proti úpadku. „Prvním klientům jsme vyplatili peníze,“ řekla pro server iROZHLAS.cz mluvčí pojišťovny Martina Lambert.

Původní zpráva Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalé sídlo cestovní kanceláře Firo-tour na Národní třídě v Praze | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Dana Kopecká si předloni koupila u cestovní kanceláře Firo-tour zájezd do Turecka. Ten se ale neuskutečnil a klientka od té doby čeká, až získá zpět své peníze. Mezitím se cestovní kanceláři nepovedlo získat na letošek pojištění proti úpadku a od ledna tak funguje jako cestovní agentura – zájezdy jen přeprodává.

Teď paní Kopecké konečně svitla naděje, o klienty Firo-tour se začala starat pojišťovna Slavia. U té byla cestovní kancelář ještě loni pojištěná proti úpadku. „Už jsem vyplnila formulář a poslala na pojišťovnu,“ řekla Kopecká serveru iROZHLAS.cz.

Cestovky místo komunikace s klienty často jen kopou kolem sebe, říká redaktor o zájezdech v čase koronaviru

Číst článek

Přesto má strach, že svých 30 tisíc korun hned tak neuvidí. „Zaměstnanci cestovky tvrdí, že pojišťovna bude plnit, pokud cestovní kancelář bude v úpadku,“ vysvětlila.

Podle mluvčí Firo-tour ovšem firma zatím úpadek nevyhlásila, se Slavií je ale domluvená. „Pojišťovna Slavia v součinnosti s firmou Firo-tour dospěla k závěru, že jsou naplněné podmínky k tomu, aby klientům hradila škodní události vzniklé z pojištění záruky cestovní kanceláře. Přijímá žádosti od klientů. Ti teď dostanou peníze zpátky od pojišťovny,“ sdělila mluvčí firmy Lucie Frnochová.

To redakci potvrdila také Martina Lambert, mluvčí pojišťovny Slavia: „Už jsme obdrželi několik oznámení klientů této cestovní kanceláře, které jsou více než devadesát dní po splatnosti. Byli jsme proto nuceni zahájit vlastní šetření pojistné události. Již jsme to ukončili a informovali cestovní kancelář i ministerstvo pro místní rozvoj.“

Už vrací peníze

Prvním klientům Firo-tour už podle ní pojišťovna peníze vyplatila. „Další nároky průběžně přichází. Pro nahlášení škody jsme na stránkách zveřejnili online formulář,“ sdělila.

Cestovní kanceláře už začaly nabízet letní zájezdy, nejistotu ohledně pandemie má vyřešit pojištění

Číst článek

Klienti situaci řeší například na stránce recenzecestovek.cz nebo ve facebookových skupinách. „Konečně se to posunulo dál. A snad brzo uvidíme naše peníze,“ píše například klientka Lucie Zápotocká.

Cestovní kancelář se loni dostala do problémů kvůli pandemii koronaviru a s ní souvisejícími protiepidemickými opatřeními. Prodeje zájezdů jí meziročně klesly o 90 procent. Co s ní bude dál? Podle mluvčí Frnochové se stále řeší, zda Firo-tour opět získá pojištění proti úpadku, aby mohla dál prodávat zájezdy. „Stále není jasno,“ sdělila.

Martin Štorkán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme