Cestovní kanceláře se chystají zdražovat zájezdy kvůli drahé ropě

Drahá ropa se projeví v cenách zájezdů v letní sezóně. Ropa, a tak i pohonné hmoty zdražují kvůli nepokojům na severu Afriky. Doprava, zvláště letecká, přitom tvoří v kalkulacích cen zájezdů významnou položku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cestovní kancelář ČEDOK | Foto: Jan Rosenauer

Cestovní kancelář Fischer už zvýšení cen leteckých zájezdů od března ohlásila. Podle mluvčího Dana Plovatka zdraží zájezdy v průměru o 300 až 500 korun na osobu, podle vzdálenosti jednotlivých destinací. Zvýšení cen se samozřejmě netýká lidí, kteří si už zájezd koupili nebo závazně zarezervovali. Případné zvýšení cen nevyloučil ani Čedok. Zcela jistě s ním počítá Exim Tours.

Přehrát

00:00 / 00:00

RRž ropa zdraží zájezdy.mp3

V případě zájezdů za 14 až 15 tisíc korun se cena zvedne o několik stokorun, potvrzuje obchodní ředitel cestovní kanceláře Jan Koláčný:

„Ropa dlouhodobě překračuje cenu, na základě které byly kalkulovány ceny zájezdů pro letní sezónu 2011. My se snažíme udržet stávající ceny minimálně po dobu platnosti nabídky first minute pro klienty, kteří si kupují zájezdy s předstihem. Ale jakmile vyprší tato nabídka, tak předpokládám, že k úpravě cen dojde.“

Cestovní kancelář Alexandria zatím o zdražení zájezdů neuvažuje.

„Já bych v tuto chvíli neuspěchával jakékoliv rozhodnutí. Cena ropy je ovlivněná situací v Líbyi a v Perském zálivu, takže je to do určité míry spekulativní navýšení ceny ropy a myslím si, že je brzy na to teď nějak reagovat. Počkejme, uvidíme co bude dál, kde se cena ustálí a podle toho se pak budeme rozhodovat,“ říká majitel cestovní kanceláře Alexander Pavlov.

Analytici předpokládají, že v důsledku nepokojů v Libyi bude ropa dál zdražovat.

Jaroslav Skalický, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme