PPF prodává 30 procent v CETIN Group. Kupujícím je globální investiční fond GIC

Skupina PPF prodává 30procentní podíl v provozovateli sítí CETIN Group investičnímu fondu GIC s centrálou v Singapuru. Zachová si ale majoritu 70 procent. PPF to v pondělí uvedla na webu. Vypořádání transakce podléhá schválení příslušných regulačních úřadů. Účastníci transakce se dohodli, že nezveřejní podrobnosti o její finanční stránce. Nový menšinový vlastník získá odpovídající zastoupení v představenstvu CETIN Group.

Praha (Aktualizováno: 10:57 18. 10. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

PPF prodává 30procentní podíl v CETIN Group investičnímu fondu GIC (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Jako dlouhodobý investor věříme, že sektor digitální infrastruktury dál významným způsobem poroste. CETIN, jako přední telekomunikační platforma ve střední a východní Evropě, má všechny předpoklady k tomu, aby měl prospěch z tohoto růstu,“ uvedl Ang Eng Seng, investiční ředitel GIC. Dodal, že fond je odhodlán budovat dlouhodobé partnerství s vedením PPF a CETIN.

Skupina PPF bude naplňovat Kellnerovy plány, píše poprvé v úvodu výroční zprávy Bartoníček

Číst článek

Generálního ředitele skupiny PPF Ladislava Bartoníčka těší uzavření partnerství s významným a respektovaným mezinárodním investorem.

Podle PPF je transakce výrazem důvěry jednoho z nejvýznamnějších světových investorů ve strategii rozvíjet a provozovat rozsáhlé pevné a mobilní telekomunikační sítě a nabízet infrastrukturu jako službu operátorům na retailovém trhu.

Generální ředitel CETIN Group Juraj Šedivý očekává, že se s novým partnerstvím firmě otevřou nové možnosti a příležitosti pro další růst.

CETIN vznikl v roce 2015 oddělením infrastruktury od telekomunikačního operátora O2 Czech Republic. Jako skupina funguje od roku 2020, kdy se oddělila infrastruktura od operátorů, kteří pod značkou Telenor působí v Bulharsku, Maďarsku a Srbsku. Součástí telekomunikačního portfolia PPF jsou od roku 2018.

GIC je globální investiční společnost založená roku 1981. Má investice ve více než 40 zemích světa.

Hodnocení analytiků

„Nový strategický partner ve skupině CETIN dle nás znamená, že výrazně klesá či téměř zanikla šance na uvedení firmy v brzké době na veřejný trh. O této možnosti se již delší dobu spekulovalo,“ uvedl analytik J&T banky Milan Vaníček.

Rodina Kellnerových zvažuje podle agentury Bloomberg možnosti pro Home Credit

Číst článek

Transakce je podle zakladatele serveru Capitalinked.com Radima Dohnala důkazem, že PPF vidí tento sektor blízko vrcholu nebo se bojí regulatorních či daňových zásahů.

„Pro takové případy je výhodné mít po svém boku vládní fond z prominentní země jako jedna z 11 zemí s ratingem S&P na úrovni AAA. Jestli je motivem pro PPF také potřeba přinést dodatečné zdroje do Home Credit, nevím, ale možné to je,“ řekl.

GIC uskutečňuje více konzervativní investiční politiku než jeho v Evropě známější sesterský vládní fond Temasek a patří mezi investičně nejvíce aktivní vládní penzijní fondy.

„Zdá se, že konsolidace a zefektivňování telekomunikačních aktiv je u konce. To si myslím proto, že České Radiokomunikace patří fondu z britských ostrovů Guernsey, CETIN z asijského ostrova Singapur. Majetkové přesuny u operátora O2 či T-Mobile v příštích také nejsou vyloučeny,“ dodal Dohnal.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme