ČEZ zažalovala Českou národní banku kvůli milionové pokutě. Měla před veřejností zatajovat informace

Polostátní energetická společnost ČEZ zažalovala Českou národní banku (ČNB) kvůli milionové pokutě uložené za pozdní zveřejnění informace, která mohla ovlivnit hodnotu akcií firmy. ČEZ podal žalobu loni v prosinci, soud se jí začne zabývat příští týden, píše web Aktuálně.cz. ČEZ už podle něj pokutu zaplatil. Žalobou se domáhá toho, aby soud rozhodnutí centrální banky zrušil a klíčové předpisy do budoucna autoritativně vyložil.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Komín počeradské paroplynové elektrárny společnosti ČEZ

ČEZ patří k největším energetickým firmám v Česku. Jejím většinovým akcionářem je stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží zhruba 70 procent akcií | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: iROZHLAS.cz

Předmětem sporu je protinávrh ministerstva financí z června 2022 na zvýšení výnosu z jedné akcie o deset procent oproti původnímu záměru ČEZ. Firma dostala návrh dva týdny před konáním valné hromady, dalších šest dní ho ale držela uvnitř podniku, přestože by taková informace mohla mít vliv na hodnotu akcií firmy.

ČEZ zaplatil státu čtyřicet miliard a akcionářům historicky nejvyšší dividendu, popisuje analytička

Číst článek

Centrální banka, která dohlíží na tuzemský finanční trh, za to společnosti ČEZ uložila pokutu milion korun. Firma podle ČNB porušila evropské nařízení o zneužívání trhu. Trest padl i za porušení zákona o podnikání na kapitálovém trhu, protože firma o návrhu ministerstva financí neinformovala ani centrální banku, přestože tak měl učinit okamžitě.

„Společnost ČEZ podle názoru ČNB neinformovala veřejnost o protinávrhu, jenž by při svém zveřejnění pravděpodobně měl významný dopad na cenu akcií ČEZ. Ohrozila transparentnost finančního trhu a rovnost jeho účastníků,“ řekla Aktuálně.cz mluvčí Městského soudu v Praze, kde se bude ČEZ o pokutu soudit, Štěpánka Tykalová.

Šestidenní zpoždění při zveřejnění protinávrhu vysvětluje ČEZ tím, že k němu muselo přijmout stanovisko představenstvo v čele s generálním ředitelem.

„Podle našeho názoru samotný protinávrh bez stanoviska představenstva neumožňoval jeho úplné a správné posouzení investorskou veřejností, a proto jsme jej uveřejnili společně se stanoviskem představenstva,“ sdělil serveru mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Propad o více než 63 procent. Čistý zisk ČEZ meziročně výrazně klesl, přesto je druhý nejvyšší za deset let

Číst článek

Přestože prodlevu ve zpřístupnění protinávrhu hlavního akcionáře energetické závody hájí, jedno pochybení už uznaly, upozorňuje Aktuálně.cz. „Porušení povinnosti zaslat uvedený protinávrh bezodkladně ČNB společnost ČEZ nezpochybňuje,“ uvedla Tykalová.

Žalobu, ve které ČEZ žádá zrušení sankce a výklad klíčových předpisů, začne Městský soud v Praze projednávat ve čtvrtek. ČNB, která se proviněním ČEZ zabývala téměř rok a půl, nechce případ blíže komentovat.

„Je věcí každého účastníka řízení, který byl sankcionován, zda se bude bránit žalobou. Věc ponechává ČNB na posouzení soudu,“ řekl webu mluvčí banky Jakub Holas.

ČEZ patří k největším energetickým firmám v Česku. Jejím většinovým akcionářem je stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží zhruba 70 procent akcií. Čistý zisk energetické skupiny ČEZ loni meziročně klesl o 63 procent na 29,6 miliardy korun.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme