ČEZ začne vyplácet akcionářům dividendy. Do státní kasy přijde rekordních 54 miliard korun

Energetická společnost ČEZ v úterý začne vyplácet svým akcionářům dividendu, která je letos v rekordní výši 145 korun za akcii. Řekl to mluvčí společnosti Ladislav Kříž. Stát jako největší akcionář by tak měl dostat na účet 54 miliard korun, což je historicky nejvyšší jednorázová platba od české firmy státu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ČEZ

Společnost vyplácení provede přes své účty u České spořitelny (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

ČEZ vyplatí dividendu za téměř celý loňský zisk, který činil 78 miliardy korun. Jde o dosud nejvyšší dividendu v historii firmy. O její výši rozhodla valná hromada společnosti v závěru června. Podle Kříže začne výplata dividendy právě od úterka.

ČEZ vyplatí rekordní dividendu ve výši 145 korun za akcii, kterou navrhla vláda. Stát tak získá 54 miliard

Číst článek

Společnost ji provede přes své účty u České spořitelny. Stát, který nyní drží zhruba 70 procent akcií, by měl svůj podíl dostat hned v první den výplaty. Podle ministerstva financí, které stát v roli akcionáře zastupuje, půjde o nejvyšší vyplacenou dividendu pro stát.

Dosud nejvyšší vyplacenou dividendu úřad eviduje z roku 2021. Tehdy šlo také o ČEZ a jeho dividendu za rok 2020 ve výši přes 19,5 miliardy korun.

„Bude standardně převedena na takzvaný zvláštní účet privatizace, odkud bude poté převedena do státního rozpočtu coby jeho standardní příjem. Obecně přitom platí, že záměrem vlády je využít tyto příjmy především na mimořádné výdaje na kompenzace za ceny energií domácnostem, firmám,“ řekl Petr Hrabáň z odboru vnějších vztahů a komunikace ministerstva financí. 

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme