Dozorčí rada ČEZ bude mít nové členy. Zasednou v ní Lízal a Tyll

Kontrolovat ČEZ budou nově Lubomír Lízal, bývalý člen bankovní rady ČNB, a Karel Tyll, který byl nedávno nominován také do Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu. Vyplývá to ze zápisu jednání z 15. června, který zveřejnil na svém webu Vládní výbor pro personální nominace. Třetím schvalovaným jménem do dozorčí rady byl JUDr. Zdeněk Černý. V dozorčí radě ČEZ působil od roku 2014, byl mu tak prodloužen mandát.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ČEZ (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Podle zápisu z jednání výboru mluvil Lízal s členy výboru o tématech klimatických změn a z toho vyplývajících závazků, decentrálních zdrojích a elektromobilitě. Tyll se pak prý věnoval i otázkám „lidských zdrojů“.

Lízal byl do loňského roku členem bankovní rady centrální banky, na jaře mu ale vypršel mandát. Karel Tyll je šéfem sekce státního rozpočtu na ministerstvu financí. Černý je předsedou odborového svazu ECHO, který působí v oborech energetiky a chemického průmyslu. Černý byl v minulé dozorčí radě považován za nominanta ČSSD.

České Energetické Závody

Majoritním akcionářem ČEZ je stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží zhruba 70 procent akcií. V poslední době se hovoří o možné transformaci nebo rozdělení společnosti. „Je to primárně na rozhodnutí jak premiéra, tak ministra průmyslu a obchodu - se kterým se, jak se zdá, v této věci shoduji - ale jsem proti rozdělení ČEZ. Výhodou ČEZ je právě to, že je to jednotný podnik,“ řekl 14. června v rozhovoru pro TV Barrandov prezident Miloš Zeman.

Záměr rozdělení ČEZ má mimo jiné pomoci k rozhodnutí o případné stavbě nového bloku v Jaderné elektrárně Dukovany. ČEZ je největší tuzemská energetická firma. Loni jí vzrostl čistý zisk o 30 procent na 19 miliard korun, tržby klesly o procento na 201,9 miliardy korun.

Jana Klímová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme