ČEZ: informaci o odkladu dostavby Temelína nepotvrdíme

Informace iHNed, podle kterých ČEZ z ekonomických důvodů odkládá tendr na dostavbu dalších bloků jaderné elektrárny Temelín, energetický gigant popírá. O pokračování tendru hovoří i vládní zmocněnec pro dostavbu Temelína.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaderná elektrárna Temelín | Foto: ČEZ

„Informace, které se objevily v médiích, potvrdit nemůžu. Z toho důvodu, že v současné době jednáme s dodavateli, analyzujeme trh a zhruba do měsíce bychom měli vědět, co dál. V okamžiku, kdy budeme mít nějaké rozhodnutí, ho oznámíme,“ informovala mluvčí společnosti ČEZ Eva Nováková.

„Realitou je, že v průběhu soutěžního dialogu se zájemci o ptali na možnosti upravení či prodloužení tendru. Ale žádné rozhodnutí zatím není,“ říká Nováková navzdory tvrzení ministra průmyslu a obchodu Martina Kocourka, který je členem dozorčí rady ČEZu, že k odsunutí tendru dojde.

Přehrát

00:00 / 00:00

Mluvčí ČEZ Eva Nováková a vládní zmocněnec pro dostavbu Temelína Václav Bartuška vyvracejí informace o ukončení tendru

Podle ní zůstává pro ČEZ dostavba Temelína absolutní prioritou, stejně jako její dokonalá příprava. S odvoláním na problémy energetických firem ve Francii a Finsku chce ČEZ precizní přípravou zabránit následnému zpožďování samotné výstavby.

Také vládní zmocněnec pro dostavbu Temelína Václav Bartuška sděluje, že tendr nadále běží, a vyvrací další nepřesné novinové informace: „V žádném harmonogramu nebylo uvedeno, že příští rok na jaře padne rozhodnutí.“

Některé informace v tisku skutečně tvrdily, že ČEZ už za půl roku oznámí, kdo zvítězil v tendru na dostavbu třetího a čtvrtého bloku.

„Uchazeči s tendrem počítají, stejně jako s tím, že během příštího roku dostanou zadávací dokumentaci a v roce 2012 dají své nabídky. V roce 2013 padne rozhodnutí,“ seznamuje Bartuška s harmonogramem.

„Je mi líto, že nějaký článek v novinách se stane větší realitou, než to, co se opravdu děje,“ dodává.

Bartuška přiznává, že navrhoval vyloučení ruského konsorcia z tendru. „Svůj boj za vyloučení Rusů jsem prohrál už loni na podzim, všichni zúčastnění trvali na tom, že se mají účastnit. Vláda mne pak jmenovala zmocněncem a já věřím všem třem uchazečům stejně.

Bartuška: Svoji bezpečnost ohrožujeme my sami

„Energetickou bezpečnost Česka nejvíce ovlivňuje naše vlastní přežranost – jako země i jako kontinentu. Žijeme v poměrně velkém blahobytu a neuvědomujeme si, kolik ten blahobyt stojí, kolik infrastrukturních projektů potřebujete k tomu, aby se udržel v chodu,“ tvrdí jako expert na jadernou bezpečnost.

Ve výrobě elektřiny je podle něho Česká republika soběstačná. Náš největší problém je jednoznačně v oblasti dovozu ropy a zemního plynu.

Ondřej Černý, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme