ČEZ má zájem investovat do rozšíření Jaslovských Bohunic

O výstavbu pátého bloku ve slovenské jaderné elektrárně Jaslovské Bohunice má zájem i ČEZ. Mluvčí společnosti to potvrdila agentuře SITA. Cena tendru se pohybuje okolo 3 miliard eur, což je asi 80 miliard českých korun, a Slovensko chce soutěž vyhlásit do konce roku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

JE Jaslovské Bohunice | Foto: Ľubomír Smatana | Zdroj: Český rozhlas

"Pozorně sledujeme vývoj okolo možnosti výstavby nového jaderného zdroje," cituje mluvčí ČEZu Evu Novákovou agentura SITA. Prohlášení přichází okamžitě poté, kdy slovenský premiér Robert Fico podepsal smlouvu o jaderné spolupráci s francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym.

Místní média proto spekulují, že Francie, tedy její státní energetická společnost Areva, je nejvážnější zájemce. ČEZ má ale jednu výhodu - jeho experti elektrárnu velmi dobře znají ještě z dob Československa.

Všichni zájemci se však musejí smířit s požadavkem slovenského premiéra. Ať už bude v Jaslovských Bohunicích investovat kdokoliv, stát chce mít nad elektrárnou úplnou vlastnickou a manažerskou kontrolu.

Marika Táborská, Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme