ČEZ chce prodat majetek i jinde než v Bulharsku. Schyluje se k prodeji v Rumunsku a Turecku

Česká energetická skupina ČEZ plánuje kromě Bulharska prodat majetek v Rumunsku a Turecku. Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš to řekl deníku Hospodářské noviny. Skupina podle něj zvažuje i prodej elektráren v Polsku. Z prodeje chce získat desítky miliard korun, které použije na výstavbu obnovitelných zdrojů a nových jaderných bloků i modernizaci distribuční sítě.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto | Zdroj: Reuters

Většinu akcií ČEZ vlastní stát. Premiér a šéf ANO Andrej Babiš řekl Hospodářským novinám, že o plánu prodeje majetku ČEZ neví, ale že již dříve ČEZ kritizoval za nepovedenou expanzi do ciziny.

ČEZ plánuje změnu strategie. Nově se chce zaměřit na český trh a obnovitelné zdroje

Číst článek

ČEZ působí kromě Česka na Slovensku, v Bulharsku, Rumunsku, Polsku, Turecku, Německu a Francii. Už delší dobu hledá ČEZ kupce pro svá aktiva v Bulharsku, nyní jedná s tamní finanční skupinou Eurohold.

Podle Hospodářských novin se chce skupina ČEZ zbavit také distribuční a obchodní společnosti, kaskády malých vodních elektráren a možná také větrného parku v Rumunsku i podílu v elektrárnách v Turecku. „Přemýšlíme nad tím, že bychom v rámci snižování emisí CO2 ve skupině odešli i z Polska, kde máme dvě uhelné elektrárny,“ řekl novinám Beneš.

Další směřování

Jak se ČEZ postaví k majetku v Německu a Francii, zatím Beneš neuvedl. „Určitě chceme všechny projekty dotáhnout do konce, a pak se budeme zamýšlet nad tím, co dál,“ uvedl pro deník.

Novou strategii směřování ČEZ bude v červnu schvalovat valná hromada společnosti. Z pozvánky na hromadu vyplývá, že se chce skupina více soustředit na český trh. Hlavní slovo budou mít při hlasování na valné hromadě zástupci státu, který vlastní prostřednictvím ministerstva financí 70 procent akcií ČEZ.

„Podle mého názoru je koncepce v souladu s tím, jak se dnes stát jako akcionář na ta zahraniční aktiva dívá," řekl Hospodářským novinám k nové strategii místopředseda dozorčí rady ČEZ a náměstek ministryně financí Ondřej Landa.

ČEZ na dividendách rozdělí nejvíc v historii, vyplatit plánuje 99 procent zisku

Číst článek

Vedení ČEZ již koncepci spojenou s prodejem zahraničního majetku projednalo podle nejmenovaného zdroje Hospodářských novin z managementu firmy s premiérem. Babiš to ale popřel.

„Tyto informace nemám, nemluvil jsem s nimi o tom. Vždy jsem ale ČEZ kritizoval za jeho expanzi do zahraničí, která se v řadě ohledů nepovedla. Měli místo toho investovat v Česku do jádra, a ten blok mohl být už dávno postavený,“ sdělil deníku premiér.

Výsledky ČEZ se loni podle dřívějších vyjádření představitelů firmy dostaly na pomyslné dno.

Čistý zisk meziročně klesl o 45 procent na 10,5 miliardy korun. Meziroční srovnání podle firmy značně ovlivnily jednorázové výnosy za 7,5 miliardy z roku 2017, hlavně z prodeje akcií maďarské skupiny MOL.

Tržby loni činily 184,5 miliardy a meziročně stouply reálně o téměř 11 miliard. Očištěný čistý zisk, ze kterého se vyplácí dividenda, klesl proti roku 2017 o 37 procent na 13,1 miliardy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme