ČEZ může prodat svou přenosovou soustavu

Restrukturalizaci české elektroenergetiky už zřejmě nestojí nic v cestě. Na úterní valné hromadě společnosti ČEZ rozhodli akcionáři o spojení podniku s distribučními společnostmi výměnou za podíl ČEZu v přenosové soustavě. Šlo o druhý pokus. Na předchozí valné hromadě se zástupci Fondu národního majektu, který je hlavním akcionářem, vzepřeli záměru vlády na výměnu vlastnických podílů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

stožár elektrického vedení | Foto: Jan Rosenauer st.

Po odvolání předsedkyně fondu tentokrát jeho zástupci hlasovali poslušně. Jen v případě prodeje přenosové soustavy si vyžádali nový znalecký posudek. Potvrdil to mluvčí ČEZu Ladislav Kříž. "Valná hromada akcionářů ČEZ schválila prodej přenosové soustavy společnosti ČEZ státu, a to za splnění určitých podmínek, z nichž nejdůležitější je vypracování nového znaleckého posudku. Ten bude přiložen k tomu již udělanému a na základě obou dvou bude ohodnocena cena této společnosti."

Zástupci nejsilnějšího akcionáře - Fondu národního majetku, prosadili nové ocenění hodnoty přenosové soustavy. Cena státních podílů v distribučních společnostech je dána rozhodnutím vlády. ČEZ akcie koupí za 32 miliardy korun. To je ale podle Pavla Mertlíka, hlavního ekonoma Raiffaisenbank, málo. Mertlík si navíc myslí, že do hry ještě vstoupí antimonopolní úřad, který musí rozhodnutí valné hromady schválit. "Já se domnívám, že úřad pro ochranu hospodářské soutěže nemůže nechat to rozhodnutí jen tak, aniž by riskoval ztrátu podstatné časti své reputace. Protože to rozhodnutí znamená vertikální koncentraci elektroenergetického trhu, což je v rozporu se směrnicemi Evropské unie. Myslím si, že antimonopolní úřad to rozhodnutí valné hromady napadne a bude vyžadovat nějaké zvláštní podmínky nebo korekci toho rozhodnutí případně tu fúzi může v krajním případě zamítnout vůbec."

Přehrát

00:00 / 00:00

P. Mertlík o rozhodnutí valné hromady

V nákupu státních podílů v osmi regionálních distribučních společnostech a prodeji 66procentního podílu ČEZ v provozovateli přenosové soustavy zabránil Fond národního majetku na květnové mimořádné valné hromadě, kterou sám svolal. Důvodem zamítnutí byly podle fondu pochybnosti o správnosti ocenění akcií přenosové soustavy.

Markéta Kaclová, Jaroslav Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme