ČEZ nepovažuje vládní cestu privatizace za dobrou

Podle generálního ředitele společnosti ČEZ by měl společný prodej balíku šesti distribučních firem (REAS) a elektrárenské společnosti ČEZ jednomu investorovi přinést státu vyšší výnos než jejich oddělená privatizace. Nejde podle něj ale o nejlepší variantu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V případě společné privatizace, jak o tom začátkem října rozhodla vláda, zaplatí totiž strategický partner prémii za konsolidaci energetického sektoru. Podle odhadů renomovaných bank by výnos z prodeje celého balíku mohl vysoce přesáhnout 200 miliard a přiblížit se 300 miliardám korun. Tržní kapitalizace podílu v ČEZ a REAS je přitom kolem 65 miliard Kč.

Privatizace šesti distribučních firem a ČEZ není nicméně podle vedení firmy nejvhodnější variantou; za tu společnost považuje prodej strategickému partnerovi se zajištěním odbytu výroby elektřiny na několik desítek let dopředu. Druhou nejvhodnější variantou pak prý je prodej ČEZ a všech osmi rozvodných společností.

Prodej je podle vedení firmy zvládnutelný v příštím roce, kdy by měl přinést i optimální výnos. Pozdější termín by mohl kolidovat s parlamentními volbami v roce 2002 a s 30procentním otevřením trhu s elektřinou v ČR a znamenal by další zpoždění prodeje.

ČEZ bude mít na budoucím evropském trhu s elektřinou regionální význam v rámci jednom z pěti až sedmi vytvářejících se nadnárodních uskupení.

O společné privatizaci 64 procent akcií ČEZ a majority v šesti REAS, kde stát tuto většinu vlastní, rozhodla vláda 4. října. Prodej by se měl uskutečnit v jedné nebo dvou tranších. Výsledky tendru na výběr partnera by měla vláda podle schváleného harmonogramu znát v polovině příštího roku. Tendr by měl začít koncem února.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme