ČEZ otevře obálky s nabídkami na koupi elektráren. Očekává se soutěž miliardářů

ČEZ chce prodat několik svých elektráren. Právě dtevře obálky s nabídkami na koupi elektráren Chvaletice a Počerady. Je to další oficiální krok poté, co kupci závazně prohlásili, že mají o obchod zájem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Geotermální elektrárna (ilustr. obr.) | Foto: European Commission Audiovisual service

Zájemci jsou dva. Těžební společnost Czech Coal, která nabídky podala prostřednictvím své společnosti Vršanská uhelná, a Energetický a průmyslový holding. Ten patří skupinám J &T a PPF.

Stojí za nimi například miliardář Petr Kellner. Spekuluje se o tom, že má zájem hlavně o Chvaletice. Czech Coalu, který spoluvlastní miliardář Pavel Tykač, by se hodily obě elektrárny. Mohou totiž vyrábět elektřinu z uhlí, které Czech Coal těží na Mostecku. Do Počerad už teď dodávají uhlí z lomu Vršany, ale do elektrárny Chvaletice dodávají palivo Severočeské doly.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nabídkách na koupi elektráren Chvaletice a Počerady mluvila v Dopoledním Radiožurnálu redaktorka Jitka Hanžlová

Počerady se velice vášnivě a dlouho přou o dodávky uhlí s Czech Coulem. A právě to může tohoto zájemce o jejich koupi znevýhodnit. Záležitost už je dávno za hranicí pouhého vyjednávání o ceně dodávaného uhlí. Ve hře jsou i soudní spory.

Jeuže Počerady těžko můžou fungovat bez dodávek z Czech Coulu. Už jen kvůli objemu uhlí, které potřebují. Ročně je to 6 milionů tun, což je zhruba sedmina objemu těžby v celé republice. Takže další dodavatel - Severočeské doly - které patří ČEZu, by tolik uhlí sotva dokázal dodat.

Za bývalého ředitele ČEZu se mohlo spekulovat na osobní antipatie. Ale nové vedení polostátního podniku je zřejmě více pragmatické. A proto je zajímavé, co v červnu řekl Pavel Tykač Mladé frontě dnes: Prý si neumí představit, že by jeho nabídku někdo přeplatil.

Například už před časem odhadli analytici společnosti Patria Finance, že vzhledem k odhadovanému podílu na hodnotě společnosti, by mohla prodejní cena za obě elektrárny dosáhnout 30 až 40 miliard korun. Jiný odhad mluví o 12 až 15 miliardách. Výroba elektřiny z uhlí je výhodná při nízkých cenách emisních povolenek, což je současný stav. Na druhou stranu obě elektrárny musí projít druhým kolem modernizace, aby splnily emisní limity platné od roku 2016. A to bude drahé.

Kromě Počerad a Chvaletic prodává ČEZ i další elektrárny. Jsou to: Tisová, Mělník3 a Dětmarovice. O ty má podle serveru Týden.cz zájem dokonce 5 investorů. A to nejen z energetického sektoru, ale i finanční investoři.

Jak Českému rozhlasu řekli v ČEZu, všechny nabídky na tyto nabízené elektrárny očekávají do konce října. Rozhodnutí o prodeji by mohlo padnout do konce roku.

Milan Kopp, Jitka Hanžlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme