ČEZ přesune miliardovou divizi tradingu do dceřiné firmy. Musí oddělit obchodování od ostatní činnosti
Energetická firma ČEZ ovládaná státem založila na konci října novou dceřinou společnost, kterou bude stoprocentně vlastnit, s názvem ČEZ Trade. Mateřský ČEZ se tak chystá podle mluvčího Ladislava Kříže na změnu evropské legislativy. Ta bude znamenat, že společnosti, které mají licenci na výrobu elektřiny, budou muset oddělit obchodování s komoditami a s nimi spojenými finančními produkty od ostatní činnosti.
„Nová společnost ČEZ Trade, a. s., plánuje vykonávat zejména obchodní aktivity související s obchodováním na vlastní účet s finančními nástroji, pro které může být v budoucnu potřebná licence obchodníka s cennými papíry, takzvaná MIFID licence. Začátek fungování ČEZ Trade očekáváme v průběhu roku 2026,“ uvedl na dotaz Českého rozhlasu Kříž.
USA se dohodly na memorandu s Koreou o spolupráci v jádru. Mohl by se tak posunout spor o Dukovany
Číst článek
Nyní mohou podle něj obchodníci s komoditami využívat při obchodech na vlastní účet výjimku. Její omezení ale povede k povinnosti získat licenci obchodníka s cennými papíry podle zákona o obchodování na kapitálových trzích. Celý ČEZ ale tuto licenci získat nemůže, protože ze zákona pod něj spadá i výroba.
Řada jiných zahraničních energetik, jako je EDF či RWE, také již trading oddělený má, stejně tak i další tuzemské firmy, jako je EPH či Sev.en.
Trading, tedy velkoobchod s elektřinou, plynem a různými deriváty, každopádně patří v rámci ČEZ k významné části, která přispívá k zisku celé skupiny. Například podle tiskové zprávy k výsledkům za rok 2023 byla marže z tradingu vedle výroby jaderných elektráren hlavním důvodem dosažení velkého zisku.
„Dalším klíčovým faktorem byly skvělé obchodní výsledky našeho tradingu, který dosáhl 2. nejlepšího výsledku v historii a přinesl obchodní marži 9,4 mld. Kč,“ uvedl na začátku roku generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.
Neutrální dopad
V roce 2022, kdy vrcholila energetická krize kvůli ruské agresi na Ukrajině, byla podle ČEZ obchodní marže tradingu dokonce 27 miliard. ČEZ tehdy zobchodoval 419 terawatthodin elektřiny a 1912 terawatthodin plynu. Pro srovnání celková spotřeba elektřiny v ČR byla kolem 60 terawatthodin.
ČEZ dokončil převzetí většiny v největším distributorovi plynu v Česku. Podíl stál desítky miliard
Číst článek
Podle analytiků, kteří se ČEZ zabývají, zřejmě skutečně půjde o technikálii, která na cenu akcií bude mít neutrální dopad, i když vysvětlení přinášejí více. „Možná chce začít ČEZ obchodovat napřímo některé produkty, které nyní obchoduje přes licencované obchodníky nebo je ještě neobchoduje,“ uvedl analytik jednoho z velkých bankovních domů, který si však nepřál být jmenován.
Podle analytika Komerční banky Bohumila Trampoty to akcie nijak neovlivní a jde pouze o cestu, jak se vykazování marží z tradingu zpřehlední.
Vysvětlení ČEZ, že musí z regulatorních důvodů oddělit trading od výroby, pak analytik Radim Dohnal z Capitalinked považuje za „pravděpodobné“. „Podobně jako před 20 lety došlo v EU k oddělení výroby, distribuce a prodeje u elektřiny a plynu,“ uvedl s tím, že by vyčlenění mohlo vést k větší transparentnosti transakcí ČEZ.
Státní obchodník?
„V současné době jsou výsledky tradingu ČEZu zveřejňovány jen v prezentacích a musíme věřit, že ČEZ a auditor správně označí a následně oddělí obchody s cílem zajištění rizik versus spekulací. Pokud vznikne a. s. speciálně pro trading, pak skončí otázky na podíl spekulativního a zajišťovacího tradingu,“ soudí Dohnal.
Podle něj nicméně ještě existuje i „nepravděpodobné“ vysvětlení vzniku ČEZ Trade. „A to, že tuto společnost následně koupí stát a udělá z něj státního obchodníka s elektřinou, mimo jiné pro účely elektřiny z nového jaderného bloku,“ uvedl.
Ministr Vlček: ČEZ dá miliardy do výrobce malých reaktorů Rolls-Royce. Smlouva je před podpisem
Číst článek
Jako přípravu na transformaci ČEZ vidí založení nové dceřiné firmy zakladatel platformy Minoritáři ČEZ a akcionář firmy Pavel Grünfeld. „Ano, je to připravený státní obchodník. Transformace přijde,“ uvedl.
ČEZ to ale odmítá. „Se vznikem státního obchodníka tento krok nesouvisí, ten si založí stát. Pro výkup elektřiny z nového jaderného zdroje navíc bude třeba až za deset let,“ uvedl Kříž.
Státního obchodníka s elektřinou bude ČEZ potřebovat v době, kdy začne prodávat elektřinu z připravovaného nového jaderného bloku v Dukovanech. Ve zkušebním provozu má být nejdříve v roce 2036.
Podle notifikace Evropské komise kvůli státní podpoře projektu má tento obchodník vykupovat 40 let většinu produkce z nového bloku a platit za ni cenu, která zajistí návratnost investice.
Nutná transformace
Stavět se ale mají dva bloky najednou, financování druhého a forma podpory státu však zatím není jasná. Návrh připravuje pracovní skupina při ministerstvu financí, známý má být v příštích týdnech.
ČEZ v pololetí snížil čistý zisk meziročně o pět procent. ‚Výsledky mírně předčily očekávání,‘ míní Beneš
Číst článek
V souvislosti s výstavbou dalších reaktorů a potřebou podpory státu se spekuluje o nutné transformaci ČEZ, pro který je jaderný projekt za 400 miliard korun v dnešních cenách – vedle dalších investic do malých reaktorů, plynových a obnovitelných zdrojů – příliš velké sousto.
Ve hře může být zestátnění části nebo celé společnosti, kde má stát nyní 70 procent akcií. Zbylých 30 procent se obchoduje na burze. O zestátnění ČEZ mluvil nedávno v rozhovoru pro agenturu Bloomberg také šéf opozičního hnutí ANO Andrej Babiš, a to v případě, že vyhraje za rok volby.
Současná vláda v roce 2022 transformaci ČEZ a možné zestátnění části firmy v minulých letech několikrát naznačila, žádné rozhodnutí doposud ale neudělala. Někteří minoritní akcionáři ČEZ viní vládu ze snižování hodnoty akcií některými kroky, jako je například daň z mimořádných zisků nebo nakonec zrušený návrh lex ČEZ.