ČEZ se možná vrátí do hry o Slovenské elektrárny

Slovenské elektrárny by nakonec možná mohl koupit tuzemský elektrárenský gigant ČEZ. Tendr, který na prodej elektráren vyhlásila slovenská vláda, sice vyhrála italská společnost Enel, slovenský ministr hospodářství Pavol Rusko ale není s dosavadním pokrokem v jednání s tímto zájemcem spokojen.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

elektrárna | Foto: Univerzita Bratislava

Rusko dnes nevyloučil, že rozhovory s italskou společností přeruší a začne jednat s českou společností ČEZ, která v tendru skončila na druhém místě. "Pokrok, který byl dosažen za uplynulé dva týdny, je velmi malý. Se současným stavem nejsme spokojeni," řekl dnes Rusko novinářům.

Enel má exkluzivitu na výhradní jednání do 2. listopadu. "Pokud by ta situace vypadala stejně i během příštích dnů, pokud by se neprokázaly daleko větší vstřícnost a schopnost hledat kompromisy, bylo by další jednání velmi problematické a spíše mrháním času," dodal ministr.

Společnost ČEZ je připravena jednání o Slovenských elektrárnách kdykoli obnovit, řekl Radiožurnálu její mluvčí Ladislav Kříž. "Jako druzí v tendru na Slovenské elektrárny jsme od počátku deklarovali, že jsme připraveni vést jednání se slovenskou stranou, a bude záležet na slovenské straně, zda nás k jednání pozve."

Vláda Mikuláše Dzurindy rozhodla o vítězství Enelu v mezinárodní soutěži o elektrárny před třemi týdny. Italská společnost navrhla zaplatit za 66 procent akcií SE 840 milionů eur. Druhý v pořadí podle hodnocení privatizační komise skončil ČEZ s nabídkou 690 milionů eur a třetí ruský Inter RAO, který navrhl cenu 547 milionů eur.

Slovenské elektrárne kontrolují přes 85 procent výroby elektřiny na Slovensku. Společnost provozuje tři jaderné a dvě tepelné elektrárny a 34 vodních energetických zdrojů. Celkové tržby elektráren v pololetí činily 27,33 miliardy Sk.

ČEZ již dříve oznámil, že má zájem o expanzi na trzích střední a východní Evropy, hlavně o distributory elektřiny v Rumunsku, kde již podal nabídku, v Polsku, Bosně a Hercegovině, Chorvatsku, Makedonii, Moldavsku, Ukrajině a v budoucnu i Srbsku. V polovině července zvítězil v privatizaci trojice distribučních firem v Bulharsku.

Martin Hromádka, Naďa Bělovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme