ČEZ se smí spojit s pěti regionálními distributory

Vznik monopolu v oblasti elektroenergetiky u nás dostal zelenou. Takzvaný superČEZ ale zřejmě nevznikne. Antimonopolní úřad dnes totiž povolil spojení elektrárenské společnosti ČEZ jenom s pěti regionálními distributory. K celému spojení ale okamžitě vydal několik významných podmínek. Krok je součástí přípravy na privatizaci naší energetiky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

elektrické vedení

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže povolil spojení elektrárenské společnosti ČEZ se Středočeskou energetickou, Východočeskou, Severočeskou, Západočeskou a Severomoravskou energetikou. "Úřad povolil spojení těchto subjektů, zároveň uložil tři strukturální podmínky," potvrdil Radiožurnálu předseda úřadu Josef Bednář. Bližší podrobnosti však odmítl sdělit do doby, než rozhodnutí nabude právní moci. Do patnácti dnů je totiž možné se proti němu odvolat.

Dnešní verdikt antimonopolního úřadu se ale nelíbí právě ČEZu. Jak uvedl jeho mluvčí Ladislav Kříž, omezující podmínky například nepovolují ČEZu získat blokační minority u dalších tří distributorů - v Jihomoravské a Jihočeské energetice a v Pražské energetické. S tím právě počítal vládní návrh bývalého Zemanova kabinetu pro vznik takzvaného superČEZu

Omezení je ale mnohem víc. "A to je do jednoho roku převést státu náš zbývající podíl v přenosové soustavě, a dále podmínka velmi závažná, to je prodej jedné majority v jedné blíže neurčené společnosti," uvedl Kříž.

ČEZ tedy nakonec získá majoritní podíl pouze ve čtyřech regionálních distributorech. To je podle Ladislava Kříže jasný důvod pro podání rozkladu. "Zvažujeme tuto možnost a je velmi pravděpodobné, že rozklad podáme," dodal.

Mluvčí Jihomoravské energetiky, kde ČEZ usiloval právě o blokační minoritu, se konkrétně k rozhodnutí úřadu zatím vyjadřovat nechtěl. "Rozhodnutí padlo teprve dnes a jeho znění dostanou nejdříve účastníci řízení, což my nejsme. Dokud se s rozhodnutím neseznámíme, nebudeme vědět, jaké ty omezovací podmínky jsou," řekl mluvčí.

Přesto podle analytiků i toto schválené spojení běžnému spotřebiteli prospěje. Cenu elektřiny by totiž mělo snížit, tvrdí analytik společnosti J and T Patrik Chovanec. "Dá se očekávat, že cenotvorba, která v současné době vznikala nezávisle asi na třech místech, bude řízena z centrály ČEZu a myslím si, že slib splní a částečně zlevní," odhadl.

Tam, kde ČEZ nakonec majoritu získá , chce podle Ladislava Kříže snížit cenu elektřinu minimálně o pět procent. Kde to bude, to ale v tuto chvíli neví.

Martin Hromádka, Michal Fila Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme