ČEZ vyřadil z tendru na dostavbu Temelína francouzskou Arevu

Francouzská společnost Areva vypadla ze soutěže o miliardovou zakázku na dostavbu jaderné elektrárny Temelín. V tendru zůstávají dva účastníci - americko-japonská firma Westinghouse a česko-ruské konsorcium firem Škoda JS, Atomstrojexport a Gidropress.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaderná elektrárna Temelín | Foto: ČEZ

Nové bloky by měly stát do roku 2025, cenu odhadují experti až na 300 miliard korun. Areva se ještě může odvolat, ČEZ ale na jejím vyřazení z tendru trvá.

„Nabídka Arevy nesplnila zákonné požadavky na stavbu dvou bloků v této lokalitě Temelína a nesplnila ani naše vylučovací kritéria,“ říká mluvčí ČEZu Ladislav Kříž. Podle zákona o veřejných zakázkách musela být společnost vyřazena.

„Přesně jsme jim popsali, v čem kritéria nesplnili, ale veřejnosti je sdělíme, až proběhnou veškerá odvolání ze strany Arevy. Nebylo by korektní je prezentovat dříve,“ vysvětluje Kříž.

Přehrát

00:00 / 00:00

O důvodech vyřazení francouzské Arevy z tendru na dostavbu Temelína mluvil na Rádiu Česko mluvčí ČEZu Ladiskav Kříž

O vyřazení rozhodla výběrová komise, definitivní rozhodnutí bylo na představenstvu společnosti. „V tuto chvíli je to čistě technický odborný proces. Zástupci vlády byli informováni prostřednictvím dozorčí rady, ale zasahovat do toho nemohli,“ podotýká Kříž.

Francouzská strana dostala informaci o vyřazení Arevy již včera od ministra zahraničí Karla Schwarzenberga, který byl právě v Paříži.

„Ministr zahraničí při včerejší návštěvě Francie oznámil svému francouzskému kolegovi to, že Areva byla vyřazena z tendru ČEZu. Považuje to za slušnost a povinnost, je-li v té zemi na návštěvě, aby tuto informaci sdělil,“ potvrzuje tiskový mluvčí ministerstva Vít Kolář.

Přehrát

00:00 / 00:00

Detailní informace o tendru na jadernou elektrárnu Temelín sdělila redaktorka Jitka Hanžlová

Francouzská Areva podá proti rozhodnutí společnosti ČEZ námitku. Podle jejího tiskového prohlášení totiž pevně věří, že splnila všechny podmínky tendru na dostavbu jaderné elektrárny Temelín. Arevu ze soutěže ČEZ vyloučil právě pro údajné nesplnění jejích podmínek. ČEZ musí do 10 dnů reagovat. Poté se může Areva do 10 dnů odvolat k antimonopolnímu úřadu. Ten má až 60 dní na posouzení.

Areva je podle prohlášení také přesvědčena, že její nabídka je nejkonkurenceschopnější a o zakázku v hodnotě 200 až 300 miliard korun se chce dále ucházet.

V době, kdy svoji nabídku představovala, uvedla Areva, že obsahuje návrh, inženýrské práce, výrobu a nákup strojních zařízení až po uvedení obou bloků do provozu. Firma nabízí reaktory EPR, které staví ve Francii, ve Finsku nebo v Číně.

Areva prý měla zaměstnat 10 tisíc lidí

Zástupci Arevy v nabídce také uvedli, že nabízí práci pro české firmy, mělo jít až o 70 procent zakázek a práci až pro 10 tisíc lidí. To se ale například zmocněnci pro dostavbu Temelína Václavu Bartuškovi zdálo jako přehnané a nadsazené.

Vyřazení Arevy z tendru na dostavbu Temelína je ve Francii překvapením

Číst článek

Nabídka Arevy neobsahovala způsob nakládání s jaderným odpadem, protože jde o věc, kterou má na starost Správa úložišť radioaktivních odpadů. Firma deklarovala, že je připravena v této věci poskytnout případné konzultace.

Podle Radka Škody, odborníka na jadernou energetiku, se vyřazení Arevy čekalo. "Firma Areva měla v Česku velké šance, její reaktory Kerena a Atmea1 by byly pro naši energetiku ideální. Bohužel zvolila do nabídky reaktor typu EPR, který je jiné třídy než u americké i ruské konkurence," zdůvodňuje vyřazení z tendru Škoda a dodává:

"Odpadnutí uchazeče zjednoduší proces vyhodnocování, ale vyjednávací pozice ČEZu se - jen se dvěma uchazeči - zhorší. Areva má dohodu o spolupráci s Ruskem a dodává pro ni komponenty Škoda JS, tedy není ze hry venku úplně a její výrobky se stále v Temelíně mohou objevit.“

ČEZ | Foto: Marián Vojtek

O nabídkách do tendru se toho ale obecně moc neví. Mají tři části: obchodní, technickou a nabídku pro jaderné palivo. Něco málo firmy prozradily pouze o technické části. Areva třeba právě to, že nabízí reaktory EPR.

Westinghouse má reaktory AP 1000. Ty jsou do značné míry revolučním řešením, jde o jakousi skládačku velkých dílů vyrobených na zakázku. Celé řešení je postaveno na pasivních prvcích bezpečnosti, tedy bez nutnosti přívodu elektřiny, založených na zemské přitažlivosti, což se mnohým po zkušenostech z Fukušimy jeví jako plus.

Navíc využívá relativně méně nákladných stavebních materiálů, na rozdíl od Arevy, jejíž reaktory jsou prý dost drahé.

Ruský MIR.1200 navazuje na tradici sovětských reaktorů typu VVER, jde spíše o konzervativnější řešení. Předpokládalo se, že Rusové budou chtít jít s cenou dolů, protože Temelín by jim otevřel brány do Evropské unie.

Bude tendr úplně zrušen?

„Je to opravdu překvapivé. Nedokážu si představit, co jsou skutečné důvody vyřazení Arevy,“ říká analytik společnosti J&T Michal Šnobr.

Podle něj ale důvodem vyřazení nejsou problémy, které má firma po světě, především ve Finsku:

Přehrát

00:00 / 00:00

O vyřazení Arevy z tendru na dostavbu Temelína mluvil ve Stalo se dnes na Radiožurnálu analytik společnosti J&T Michal Šnobr

„Areva má problémy především ve Finsku, kde se dostavba jaderné elektrárny neustále prodlužuje a jak se zdá, ani pětileté zpoždění, které stavba na finském reaktoru nabrala, není konečné. Ale to si myslím, že v této fázi nebylo to rozhodující.“

Šnobr vidí šance Arevy vrátit se do tendru jako velmi malé, a to i přesto, že se firma odvolá.

„Obávám se, že pokud je Areva vyřazena a vznikly by tam nějaké spory, může to vést až k tomu, že toto výběrové řízení bude zrušeno. Navíc tiskový mluvčí ČEZ prohlásil, že nevylučuje, že obdobná pochybení mohou být i u dalších zájemců,“ dodává analytik Šnobr.

Helena Berková, Libor Procházka, Jan Richter, pir, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme