ČEZ zdraží domácnostem elektřinu téměř o 5 procent

Energetická společnost ČEZ zdraží v příštím roce cenu elektřiny pro domácnosti v průměru o 4,9 procenta. Za růstem stojí hlavně vysoký příspěvek na obnovitelné zdroje a růst ceny elektřiny na burze po rozhodnutí Německa odstoupit od rozvoje jaderné energetiky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Elektřina, zásuvka (ilustrační foto)

Elektřina, zásuvka (ilustrační foto) | Foto: European Commission Audiovisual service

Předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková přitom v úterý předpokládala, že se cena elektřina pro domácnosti zvýší maximálně o 3,4 procenta.

Zatímco klientům společnosti ČEZ se elektřina zdraží v průměru o 4,9 procenta, zákazníkům firmy E.ON, která působí hlavně v Jihočeském a Jihomoravském kraji, jen o 0,6 procenta.

Za růstem ceny elektřiny stojí hlavně loňský prudký rozvoj slunečních elektráren a nárůst příspěvku na podporu obnovitelných zdrojů. Celkové náklady na podporu těchto zdrojů dosáhnou v příštím roce 35 miliard korun.

Významný vliv na ceny elektřiny pro spotřebitele má také růst cen na velkoobchodním trhu. Zvýšilo ji především rozhodnutí německé vlády, která chce v budoucnu odstavit všechny své jaderné elektrárny.

ČRo 1 - Radiožurnál, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme