Chorvatsko má nedostatek pracovníků v cestovním ruchu, může to ohrozit turistickou sezónu

Chorvatští zaměstnavatelé hlásí akutní nedostatek pracovní síly v cestovním ruchu. Podle nich je kvůli neschopnosti vlády umožnit příchod pracovníků ze zahraničí ohrožena turistická sezóna. Informoval o tom v pátek deník Večernji list, podle kterého Chorvaté o práci v turismu často nejeví zájem.

Záhřeb Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turismus je klíčovým přispěvatelem do chorvatského státního rozpočtu a na HDP země se podílí zhruba 20 procenty. (ilustrační foto) | Foto: Lemgo/D | Zdroj: Pixabay

Chorvatský svaz zaměstnavatelů a Chorvatský svaz turismu vyzvaly vládu, aby zvýšila kvóty pro počet pracovníků ze zahraničí. Tvrdí, že nedostatek lidí v hoteliérství a pohostinství ohrožuje turistickou sezóny.

Zmizí lední medvědi i bublináři z ulic Prahy? Metropole navrhuje změnit pravidla pouličního umění

Číst článek

Pokud se nic nezmění, některé ubytovací kapacity či restaurace podle nich nebudou schopné provozu.

„Před hlavní turistickou sezonou je situace s pracovní silou kritická a otevření některých turistických zařízení, včetně restaurací a barů, je ohroženo,“ píše se ve výzvě.

Oba svazy vládě vyčítají, že kvóty pro zahraniční zaměstnance jsou již nyní vyčerpané a že těm pracovníkům, kteří povolení získali, trvá týdny vyřídit všechny potřebné formality.

Chorvatsko, které je nejmladším členem Evropské unie, v prosinci zvýšilo počet povolení pro zahraniční pracovníky pro letošní rok na 65 100 z loňských 38 769. V samotném turistickém sektoru se kvóta zvýšila na 15 611 z 8 930, napsala agentura Reuters.

813 tisíc Čechů

Vláda nechce kvóty dál zvyšovat, přičemž argumentuje tím, že místa musí být nejprve nabídnuta domácím pracovníkům. Ti se však i přes více než osmiprocentní nezaměstnanost často odmítají v cestovním ruchu nechat zaměstnat.

Žralok u pobřeží Chorvatska. ‚Asi mako. Taková pohodová kočička,‘ říká dokumentarista Lichtag

Číst článek

„Naším cílem je zaměstnávat primárně domácí pracovní sílu, místní lidé však nejsou k dispozici nebo nemají o práci v cestovním ruchu zájem,“ uvedl Chorvatský svaz turismu. Zahraniční pracovníci přicházejí do Chorvatska převážně z balkánských zemí, které nejsou členy Evropské unie. Někteří však pocházejí ze vzdálenějších částí světa, například z Ukrajiny či dokonce až z Asie, píše Reuters.

Turismus je klíčovým přispěvatelem do chorvatského státního rozpočtu a na HDP země se podílí zhruba 20 procenty.

Chorvatsko je nejoblíbenější turistickou destinací Čechů, kterých tam loni vyrazilo 813 000.

čtk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme