Chovatelé prasat žádají miliardu korun na přímých dotacích

Miliardovou dotaci požadují čeští chovatelé prasat po ministerstvu zemědělství. Podpora by měla zmírnit negativní dopady nízkých výkupních cen masa a rostoucích nákladů na chov. Vláda by se podle nich měla inspirovat v okolních zemích, kde prý chovatele hospodářských zvířat podporují utajenými dotacemi a získáváním grantů z Evropské unie.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

prasátka

prasátka | Foto: Česká televize

Na podporu svých požadavků podle prezidenta Agrární komory Jana Veleby připravují na 23. listopadu demonstraci před ministerstvem.

"Důvodem demonstrace je nečinnost ministerstva zemědělství, teprve zítra má být první jednání, o které jsme požádali dopisem ministra zemědělství už 4. října. Čili my nemáme pocit, na rozdíl od slovenských a maďarských kolegů, že u nás tento problém se bude řešit. Proto jsme přistoupili k tomuto kroku," řekl Veleba.

Čeští chovatelé prasat požadují po ministerstvu přímé dotace ve výši 2 koruny a 50 haléřů za kilogram živé váhy, celkem tedy asi miliardu korun. Bez finanční pomoci státu dojde podle Veleby k omezení chovu prasat, ke snížení soběstačnosti ve výrobě masa, zvýšenému dovozu a nárůstu cen.

Bohumír Mazáč Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme