Chovatelé: preventivní porážky dobytka jsou nesmyslné

Preventivní porážky desítek kusů dobytka kvůli takzvané nemoci šílených krav jsou prý zbytečné. Tvrdí to chovatelé v souvislosti s případem, který se nedávno vyskytl u společnosti Zetka Strážník na Semilsku. Ani v jednom z devatenácti předešlých případů se totiž onemocnění mezi vytypovanými zvířaty neobjevilo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

kráva | Foto: Pavel Kudrna | Zdroj: Český rozhlas

Jak Českému rozhlasu řekl ředitel společnosti Zetka Strážník Pavel Jiran, utrácení zvířat považuje za nesmyslné. "Celé osazenstvo ošetřovatelů se roky stará o to, aby se vychoval dobytek. Potom přijde takový nesmyslný rozkaz a ten dobytek jde nesmyslně na utracení. To jsou další škody, které se penězi nevyčíslí. Mnoholetá plemenitba jde vniveč," argumentuje Jiran.

Podle veterinářů jsou ale porážky zvířat z vytypované kohorty nutné. Zatím totiž není přesně známo, jak se zvířata mohou BSE nakazit. Navíc rozsah kohorty se oproti prvním českým případům onemocnění zúžil.

Milan Brunclík, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme