Chudší země EU odmítají výraznější škrty v podpoře regionů

Na podporu chudších regionů Evropské unie by v příštím rozpočtovém sedmiletém období mělo jít zhruba osm a půl bilionu korun. V Bratislavě se na tom shodl šéf Evropské komise José Barroso s lídry patnácti chudších členských zemí sedmadvacítky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Evropské komise José Manuel Barroso a slovenský premiér Robert Fio na schůzce předsedů vlád 15 členských zemí Evropské unie a Chorvatska | Zdroj: ČTK

Neformální skupina takzvaných Přátel koheze vystoupila na Slovensku proti návrhu bohatších zemí na zkrácení rozpočtu pro vyrovnávání regionálních rozdílů o bilion a půl korun.

„Základním výsledkem schůzky je shoda na tom, že je třeba se zaměřit na silnou kohezní politiku v jednání o budoucím unijním rozpočtu,“ zdůraznil státní tajemník pro evropské záležitosti Vojtěch Belling.

Přehrát

00:00 / 00:00

Potřebu orientace na silnou kohezní politiku v jednání o budoucím unijním rozpočtu zdůraznil státní tajemník pro evropské záležitosti Vojtěch Belling.

„Prostředky by měly putovat ze strany EU zejména pro chudší regiony, na takzvanou politiku soudržnosti, což jsou strukturální fondy, z nichž čerpá Česká republika a řada dalších členských států unie.“

„Přičemž současně panuje shoda, že tyto prostředky by měly v budoucnu být lépe zacíleny pro účely, které prokazatelně podporují konkurenceschopnost a hospodářský růst,“ připomněl Belling.

Proto skupina Přátelé koheze, v níž je i Česká republika, považuje za důležité, aby lepší zacílení prostředků neznamenalo automaticky jejich škrtání.

„Je potřeba zlepšit kontrolní mechanismy a zajistit lepší vynakládání prostředků, ale neznamená to, že by prostředky na chudší regiony měly být kvůli tomu škrtány.“

Belling proto za důležité považuje nastavení takových pravidel, která zabezpečí, aby prostředky plynuly pouze na opatření pro zvýšení konkurenceschopnosti a růstu.

Milan Kopp, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme