Chystá se smršť soutěží o dopravní stavby. Ve hře jsou unijní dotace

Ministerstvo dopravy vypíše v prvním pololetí velké množství tendrů na dopravní stavby. Ty by se měly začít budovat nejpozději v příštím roce. Jinak by resort Pavla Dobeše mohl přijít o prostředky z evropských fondů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

dělníci | Foto: Alena Palečková

Podobného ohrožení přísunu evropských peněz, jaké potkalo ministerstvo školství, se ale ministr dopravy Pavel Dobeš neobává.

„Pokud by se opravdu stalo to, že v průběhu roku 2012 by nebylo vysoutěženo a v průběhu roku 2013 by nezačala řada těch projektů, pak samozřejmě ano. Pak by opravdu hrozila situace, že by nebyly vyčerpány finanční prostředky z operačního programu Doprava,“ konstatoval ministr.

Do dopravní infrastruktury přitom letos půjde zhruba o třetinu méně peněz, než se v roce 2010 odhadovalo. Podle ministra Pavla Dobeše se navíc některé letošní investice přesunou až na příští rok. Půjde řádově o miliardy korun. Pokud Česko chce čerpat prostředky z evropských fondů, musí dotované stavby dobudovat do roku 2015.

„My musíme jednoznačně v tomto roce 2012 přijít s tím, že začneme soutěžit velké infrastrukturní stavby, které nejpozději v roce 2013 začnou se samotnou realizací,“ zdůraznil Dobeš.

Stavební trh letos rekordně poklesne

Krize v českém stavebnictví se v letošním roce podle odhadů ještě prohloubí. Propad by měl být ještě výraznější než loni a návrat k růstu je zatím v nedohlednu.

Vyplývá to ze studie společnosti CEEC Research. Podle jejího ředitele Jiřího Vacka pokles tržeb letos očekávají tři čtvrtiny stavebních firem.

„České stavebnictví, jak to vypadá, je teprve na prahu své krize. Výsledky interview se 100 řediteli stavebních společností, které jsme realizovali v lednu, ukazují, že české stavebnictví by mělo poklesnout o více jak 9 procent. To by byl největší pokles od počátku České republiky,“ uvedl Vacek.

Martin Drtina, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme