Chystané zpřísnění ekonomických pravidel v eurozóně Česko nezavede

Česko nepřijme tvrdší pravidla pro státní hospodaření, na kterých se chtějí dohodnout státy eurozóny. Prohlásil to premiér Petr Nečas. Podle něj bude Česko o svém státním rozpočtu nadále rozhodovat samostatně.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna 6.12.2011, Petr Nečas

Poslanecká sněmovna 6.12.2011, Petr Nečas | Foto: Filip Jandourek

Evropští lídři by se měli na dnešní a zítřejší schůzce v Bruselu dohodnout na stanovení mnohem přísnějších kritérií pro hospodaření zemí s eurem. Evropská komise by po nich například mohla žádat změnu rozpočtu, pokud by ho považovala za příliš rozhazovačný.

Tresty za porušení dohodnutých pravidel by navíc měly být téměř automatické. Česko podle Nečase tyto změny pro státy s eurem podporuje.

„Naše propojení s ekonomikou eurozóny je tak silné, že na jakýchkoli problémech eura nemůžeme vydělat, ale naopak proděláváme. Takže podporujeme všechny kroky, které vedou ke stabilizaci eurozóny," řekl Nečas.

Pro přitvrzení řady pravidel bude zřejmě nutné změnit evropské smlouvy. Na jejich schvalování se chce podílet i Česko. Podle Nečase by se ale smířilo i s tím, aby si eurozóna nová pravidla schválila samostatně.

Igor Maňour, Ondřej Houska, Martina Spěváčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme