Cigarety budou výrazně dražší

Odstupující vláda Jiřího Paroubka neudělala radost kuřákům. Na svém pravděpodobně posledním zasedání dnes odsouhlasila zvýšení daní u tabákových výrobků. Znamená to, že balíček cigaret by měl podle údajů ministerstva financí zdražit o 12 až 15 korun. Některé odhady mluví až o dvaceti korunách.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cigarety | Foto: Jan Rosenauer

Zvýšení daní z tabákových výrobků má platit od ledna 2007. Reálné zdražení cigaret by ovšem lidé měli zaznamenat až ve druhé polovině příštího roku.

Dá se totiž předpokládat, že se výrobci předzásobí starými kolky a ještě nějaký čas budou tabákové výrobky k dostání za současné ceny.

"Lze očekávat zpoždění až v řádu několika měsíců, takže pokud se zvýší sazba spotřební daně od 1. ledna, možní uvidíme dražší ceny tabákových výrobků až na konci roku příštího," odhaduje ekonomický analytik David Marek.

Podle odhadů ministerstva financí má zvýšení spotřebních daní přispět do státního rozpočtu příští rok asi deseti miliardami. Jak vysvětlil ministr financí Bohuslav Sobotka, růst sazeb vyžaduje Evropská unie a Česko se k tomu zavázalo.

"Tak, aby dosáhly minimálních platných sazeb v Evropské unii, náš závazek směřuje k 31. 12. 2006. Cílem je tedy dosáhnout splnění tohoto závazku k 1. lednu 2007. V průměru by se tedy měla cena jednoho balíčku cigaret zvýšit zhruba o 12 až 15 korun v roce 2007," uvedl Sobotka.

Česká republika se zatím pohybuje pod dolní stanovenou hranicí. Vláda počítá podle Sobotky s tím, že by spotřební daň měla tvořit zhruba 57 procent ceny jednoho balíčku cigaret. Další zvýšení spotřebních daní u tabáku přijde od ledna 2008 kvůli závazkům k Evropské unii a konci našeho přechodného období. Za dva roky by tak krabička cigaret mohla stát víc až o 30 korun.

Opatření by zároveň pomohlo ministerstvu financí udržet v příštím roce schodek státního rozpočtu na navrhovaných 88 miliardách. Vládou schválený návrh ale musí ještě odsouhlasit sněmovna. Ministr Sobotka proto navrhne svolání mimořádné schůze.

Milan Kopp, Martin Hromádka, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme