Čím více lidé šetří s vodou, tím je dražší. I kvůli investicím do infrastruktury

Vodné a stočné stále stoupá, i když lidé spotřebují méně. Skrývá se za tím mimo jiné potřeba investovat do obnovy zastaralých sítí. Dalším důvodem jsou větší náklady na údržbu a provoz. Zatímco v 90. letech bylo na vodovody napojeno 83 procent obyvatel České republiky, v loňském roce to bylo už 94 procent.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

kohoutková voda | Foto: stock exchange

Spotřeba pitné vody podle údajů Českého statistického úřadu dlouhodobě klesá. Ještě v roce 1990 dosahovala 550 milionů litrů kubických za rok, tedy v přepočtu 170 litrů na osobu a den.

„Od toho roku zaznamenáváme průběžný pokles. V roce 2014 už byla spotřeba pouze 300 milionů metrů krychlových za rok. Když to přepočteme, tak je to 87 litrů na osobu a den,“ vypočítává Miloslava Veselá, vedoucí oddělení statisticky životního prostředí ČSÚ.

Přehrát

00:00 / 00:00

Souvisí růst cen vodného a stočného se stále větší vzácností vody ve světě? Zjišťovala Jitka Hanžlová

Naopak ceny vodného a stočného za stejné období výrazně vzrostly.

„V 90. letech se cena vodného a stočného dohromady pohybovala kolem 10 korun, ale v současné době je to kolem 65 korun za metr krychlový bez DPH. Cena se odvíjí také od nákladů na údržbu a obnovu vodovodní a kanalizační sítě. I když lidé šetří, tak se zdražuje,“ vysvětluje Veselá.

Infrastruktura není vždy v dobré stavu a vodovodní sítě další investice potřebují. S tím počítá i výpočet cen.

„Regulace je nastavená tak, že z prostředků, které se investují, se vypočítává část, z níž se potom vypočítá marže společnosti, která provozuje vodárny. Čím víc se investuje, tím si společnost může do cen promítnou víc investic. To vede i k nárůstu ceny na maržích,“ popisuje Jan Macháč z Vysoké školy ekonomické v Praze.

Vody je méně, sucho ale nehrozí

Podle OSN budou do 10 let tři miliardy lidí čelit nedostatku vody. V České republice to nehrozí, i tak je momentálně v řekách i krajině vody méně.

„V tuto chvíli jsme na podnormálním stavu pro tuto část roku, nicméně zatím nelze hovořit o nějakém rozsáhlém suchu. Z hlediska zásobování pitnou vodou v tuto chvíli problémy nejsou,“ říká Jan Daňhelka, hydrolog z Českého hydrometeorologického ústavu.

Přesto se předpokládá, že vzrostou poplatky za odběr vody - jak podzemní, tak povrchové. Ty platí velcí odběratelé, včetně vodovodů. Poslední roky se výše poplatku neměnila, v následujících letech by se ale měly zvýšit přibližně o korunu až o dvě.

Jitka Hanžlová, msk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme