Čína a Indie by mohly obejít embargo na íránskou ropu. Platily by zlatem

Cena zlata se od počátku roku vyšplhala o 10 procent. I kvůli spekulacím, že by Čína a Indie mohly začít za íránskou ropu platit právě zlatem. To by oslabilo účinnost evropského embarga na íránskou ropu a některé tamní finanční instituce.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peníze - dolary

Peníze - dolary | Foto: Comstock Images

V případě, následování dalších zemí, by mohlo dojít k oslabení pozice dolaru. Ten se totiž ve většině případů používá k vyrovnání obchodů s ropou, což se mnohým zemím nelíbí.

Spekulace o tom, že by Indie a Čína mohly za íránskou ropu platit zlatem, se poprvé objevily před týdnem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spekulace o tom, že by Indie a Čína mohly za íránskou ropu platit zlatem komentuje Pavel Hnát z pražské Vysoké škole ekonomické.mp3

Pavel Hnát vyučující na pražské Vysoké škole ekonomické soudí, že se spekulace objevily nejen v souvislosti se sankcemi na ropný, ale i na finanční průmysl.

„Také se mluví o tom, že iránská ropa by se mohla platit alternativními měnami. Například v rupiích, japonských jenech, dokonce se mluví o čínském jüanu,“ podotýká Hnát.

Podle ekonoma není zlato pro obejití embarga příliš vhodné. „Obchod se zlatem je hodně regulován. Musí se hlásit MMF,“ tvrdí Pavel Hnát.

Indie a Čína ropu potřebují a tímto gestem by zároveň vyslali obrovský politický signál.

„Jsou to velmoci a takto mohou dát poměrně jasně najevo, že se nemusí podřizovat americkému ani evropskému tlaku,“ uvažuje ekonom Hnát a dodává:

„Indie a Čína s těmi sankcemi nebudou souhlasit, pokud nebudou schváleny OSN, kde to dokáží sami zablokovat. Tyto dvě země potřebují dát najevo, že jsou svébytnými velmocemi, které se nemusí podřizovat tlaku Západu.“

Rozvíjející se země se snaží pozici dolaru oslabit mnoha způsoby. Třeba užíváním vlastních měn ve vzájemném obchodu.

„To, že dolar má teď dominantní postavení, zvlášť proto, že euro oslabuje, není úplně dobrá zpráva pro světovou ekonomiku. Pojďme hledat alternativy k dolaru, ale měla by to být širší mezinárodní dohoda a neměly by k tomu být využívány tyto politické nátlaky, “ reaguje ekonom z pražské VŠE.

Při hledání rovnocenné alternativy k americkému dolaru se často mluví i o čínském jüanu. „Musíme si uvědomit, ty obrovské slabiny, které Čína ve svém vnitřním prostředí má. Ještě nedokáže prosadit svou měnu jako měnu globální. Hledejme opatrně alternativy, dolar zatím má ve světě nezastupitelnou úlohu,“ uzavírá Pavel Hnát z pražské Vysoké škole ekonomické

Jakub Viliš, Tomáš Pavlíček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme