Čínská rozvojová banka se snaží pomoct CEFC. Vyzvala věřitele, aby nepodávali žaloby a nestahovali úvěry

Čínská rozvojová banka jednala s věřiteli a držiteli dluhopisů o narůstajícím dluhu konglomerátu CEFC China Energy a snažila se je přesvědčit, aby na tento podnik nepodávali žaloby a nestahovali své úvěry. Jedna z divizí CEFC již nicméně čelí žalobám ze strany státem podporované China Everbright Bank, informovala v úterý agentura Reuters s odvoláním na zdroje obeznámené se situací.

Hongkong Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Logo čínské společnosti CEFC | Foto: Aizhu Chen | Zdroj: Reuters

CEFC se potýká s finančními problémy poté, co začátkem března vyšlo najevo, že předseda představenstva Jie Ťien-ming, který je mimo jiné členem poradního týmu prezidenta Miloše Zemana, je vyšetřován kvůli podezření z hospodářské kriminality.

Fotbalový Eden s plombou. Banka zablokovala Číňanům majetek za miliardy

Číst článek

Everbright Bank podle zdrojů podala u šanghajského soudu několik žalob na divizi CEFC (Shanghai) International Group. Banka se tak snaží omezit svou finanční angažovanost v aktivitách CEFC.

Čínská rozvojová banka (CDB) se při setkání s věřiteli a držiteli dluhopisů CEFC snažila účastníky přesvědčit, aby se zdrželi podávání jakýchkoliv žalob. Požádala je rovněž, aby nestahovali úvěry poskytnuté CEFC, a pomohli tak firmě pokračovat v běžném provozu.

„CEFC má dluhopisy splatné 21. května. Všichni čekáme, co se stane," uvedl podle agentury Reuters jeden z účastníků setkání.

Bloomberg: CEFC chce prodat majetek za víc než 65 miliard. Nemovitostí v Česku se to nedotkne, zní z Číny

Číst článek

CDB jako dosud hlavní finanční zdroj CEFC má mít významnou roli při financování nákupu podílu 14,6 procenta v ruské ropné společnosti Rosněfť za 9,1 miliardy dolarů (188 miliard Kč).

Přestože byl obchod kvůli vyšetřování pozastaven, čínská společnost stále doufá, že se jí podaří odkoupit podíly od švýcarské těžební společnost Glencore a katarského státního investičního fondu Qatar Investment Authority (QIA). Uvedl to v úterý server ruského listu Vedomosti.

CEFC měla zmíněným subjektům do konce března zaplatit 20 procent celkové sumy, to však nesplnila. Podle zdrojů listu bylo o pokračování dohody rozhodnuto v Číně na nejvyšší úrovni a zájem na dokončení obchodu vyjádřily všechny zúčastněné strany. Glencore a QIA jsou ochotny termín pro úhradu splátky prodloužit o deset dní, nicméně podle jednoho ze zdrojů jsou připraveni čekat i déle.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme