Čína chce pokračovat v reformách, plánuje zvýšit objem dovozu

Čína bude pokračovat v reformách a otvírání se světu, slíbil u příležitosti desátého výročí vstupu země do Světové obchodní organizace prezident Chu Ťin - Tchao. Jednou z priorit Pekingu je zvyšování objemu dovozu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čínský prezident Chu Ťin-Tc... | Zdroj: ČTK

Podle ředitele China Investment Forum Petra Hýla je čínská ekonomika v této době založená na exportu a je dopovaná investicemi. Čínská vláda se ji teď snaží převést na ekonomiku, která bude mít vyšší podíl domácí spotřeby a zároveň bude produkovat zboží s vyšší přidanou hodnotou.

„V Číně tak bude růst poptávka po evropském zboží a zároveň bude výroba v Číně čím dál nákladnější, čínské zboží bude dražší,“ vysvětlil Hýl.

Přehrát

00:00 / 00:00

O čínské ekonomice mluvil v Odpoledním Radiožurnálu ředitel China Investment Forum Petr Hýl

V posledních měsících zpomalil čínský export a zpomaluje celá čínská ekonomika. To je v souladu s přáním čínské vlády, aby byl růst mezi 7 a 8 procenty HDP ročně. Teoreticky by se tak mohla zlepšit česko-čínská obchodní bilance.

Příští rok bude podle Hýla pro Čínu zlomový. V říjnu se očekává kompletní změna vlády a výměna čeká také řadu vysokých představitelů ve státních institucích. K zásadním reformám proto dojde až v roce 2013.

„Příští rok pravděpodobně půjde o jednu z největších obměn od ekonomických a politických reforem. Vláda proto bude používat nástroje, které má ověřené a ke skutečným změnám začne docházet až po březnu roku 2013, kdy má novou čínskou vládu schválit celostátní lidový kongres,“ předpokládá Petr Hýl.

Igor Maňour, Petr Král Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme