Čína chce v Indii v příštích pěti letech investovat až 20 miliard dolarů
Čína a Indie chtějí začít novou éru ve vzájemných vztazích. Ekonomická spolupráce má zlepšit vztahy mezi oběma asijskými velmocemi a potvrdit to má i návštěva čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Dillí a jeho rozhovory s indickým premiérem Narendrou Modim.
Už když Modi stál v čele indického státu Gudžarát, dokázal přitáhnout velké čínské investory. O to se nyní snaží i na celorepublikové úrovni. Obchodní deficit mezi Indií a Čínou už totiž překročil 40 miliard dolarů v neprospěch Indie.
Narendra Modi se pak navíc upíná více na asijské státy i kvůli problematickým vztahům se Západem, který ho obviňoval z podílu na násilných útocích proti muslimům v roce 2002. A v neposlední řadě indický premiér podporuje multipolární svět, v němž není jen jedna supervelmoc, tedy Spojené státy.
Investice do železnice a přístavů
Číňané chtějí v Indii investovat zejména do infrastruktury. Hlavně do železnice a budování přístavů, a to přesně v duchu současné politiky Pekingu vybudovat novou Hedvábnou stezku, zejména námořní. I proto chce Čína investovat do těchto projektů i v dalších zemích včetně Srí Lanky, kde Si Ťin-pching jednal v minulých dnech.
Indické železnice nutně potřebují modernizaci a vybudování rychlotratí. To je šance pro Čínu, která do železnic v Indii chce investovat 50 miliard dolarů.
Námluvy mezi Čínou a Indií však nejsou úplně idylické. Číně vadí azyl, který Dillí zajišťuje dalajlámovi. O tom, jak se indický premiér snaží vyjít čínskému prezidentovi maximálně vyjít vstříc, svědčí i žádost Dillí směrem k dalajlámovi, aby zítra zrušil plánovanou akci v indické metropoli.
V ten den tam totiž ještě bude i Si Ťin-pching, který dalajlámu označuje za separatistu a nepřítele Pekingu.
Ve hře je také aktuální hraniční spor v himalájském Ladaku, v oblasti, kterou si nárokují obě země. Nakonec se vojáci obou států, kteří proti sobě stáli, stáhli a Modi po setkání se Si Ťin-pchingem prohlásil, že hraniční spory budou brzy urovnány.