Čína reaguje na Trumpovu ekonomickou politiku, připravuje dovozní cla až 25 procent

Čína je připravena zavést nová cla na americké zboží, jehož roční hodnota dovozu činí 60 miliard dolarů, tedy asi 1,3 bilionu korun. Reaguje tak na nedávné oznámení Spojených států, které chtějí zvýšit plánovaná cla na zboží z Číny na 25 procent z původně navržených deseti procent.

Peking (Aktualizováno: 15:30 3. 8. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto. | Zdroj: Reuters

Čínská cla se mají pohybovat v rozmezí od pěti do 25 procent. Podle ministerstva jsou navrhované celní poplatky racionální a umírněné. Ministerstvo také varovalo, že je připraveno na další protiopatření ve stupňující se obchodní válce.

Načasování platnosti nových cel na americké zboží bude záviset na krocích Spojených států, uvedla agentura Reuters.

Washington stupňuje tlak na Peking. Americké clo na čínské zboží má být ve výši 25 procent

Číst článek

Úřad amerického prezidenta Donalda Trumpa v polovině tohoto týdne navrhl zvýšit z deseti na 25 procent cla na čínské zboží, jehož roční hodnota dovozu dosahuje 200 miliard dolarů, tj. 4,4 bilionu Kč. Návrh má být posouzen do 5. září.

Cla se mají týkat asi šesti tisíc čínských výrobků. Na zveřejněném seznamu jsou potraviny, léky, výrobky z hliníku a oceli a spotřebitelské zboží, jako je krmivo pro psy, nábytek, cyklistická kola, baseballové rukavice nebo kosmetika.

Spojené státy zahájily obchodní válku s Čínou začátkem července zavedením cel ve výši 25 procent na čínské zboží v objemu 34 miliard dolarů (zhruba 744 miliard korun). Čína v odvetě pak zavedla cla ve stejné výši na stejný objem amerických výrobků.

Trump následně uvedl, že je připraven zavést cla na veškerý dovoz z Číny v objemu 500 miliard dolarů.

Spojené státy obviňují Čínu z krádeží duševního vlastnictví amerických firem a chtějí snížit svůj vysoký schodek obchodní bilance s touto druhou největší ekonomikou světa. Obchodní spor je ale obecně vnímán jako upevňování pozic a snaha o získání většího vlivu na mezinárodní scéně, napsal zpravodajský server BBC.

Washington se také v příštích týdnech chystá uvalit cla na další čínské zboží v hodnotě 16 miliard dolarů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme