Vývoz z Číny se v únoru meziročně zvýšil o 155 %. Analytici očekávali mnohem menší nárůst

Export z Číny se v únoru meziročně zvýšil o rekordních 154,9 procenta, zatímco dovoz vykázal růst o 17,3 procenta. Oznámil to v neděli čínský celní úřad. Druhá největší ekonomika světa se tak vzpamatovává z dopadů epidemie covidu-19, která se v Číně objevila koncem roku 2019 a která tamní hospodářství svírala zejména v prvních měsících loňského roku.

Peking Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

2019-08-05t162003z_1_190806-124651_dok.JPG | Foto: Jason Lee | Zdroj: Reuters

Pokud by se vzala v úvahu jen data za leden a únor letošního roku, pak vývoz v dolarovém vyjádření vykazuje meziroční nárůst o 60,6 procenta na 468,9 miliardy USD (10,4 bilionu korun). Znovu v provozu jsou totiž výrobní podniky a zlepšuje se i globální poptávka. Dovoz byl vyšší o 22,2 procenta a činil 365,6 miliardy USD (8,1 bilionu korun).

Evropský zájem o čínské investice upadá. Důvěru ve sliby Pekingu už ztrácejí i na Balkáně

Číst článek

Celní správa uvedla, že k silnému růstu vývozu přispělo i zlepšení ve zpracovatelském sektoru v Evropské unii a ve Spojených státech. Fiskální podpora v těchto zemích pak způsobila, že se zvýšila i poptávka po dovozu z Číny.

„Navíc většina zaměstnanců zpracovatelského sektoru (v Číně) se rozhodla oslavy lunárního Nového roku strávit doma,” stojí ve zprávě celního úřadu. „Náš průzkum ukázal, že mnoho firem v exportně orientovaných provinciích zůstalo otevřených, a tedy i zakázky, které se obvykle vyřizují po čínském novém roce, byly tentokrát vyřízeny hned.”

Výsledek zároveň vysoko překonal odhady analytiků, kteří podle agentury Reuters čekali u vývozu za leden a únor meziroční vzestup o 38,9 procenta, u dovozu pak o 15 procent.

Obchodní přebytek Číny za leden a únor dosáhl 103,3 miliardy dolarů, zatímco před rokem činil 7,1 miliardy USD.

Dovoz amerického zboží se zvýšil o 66,4 procenta na 29,3 miliardy dolarů a obchodní přebytek se Spojenými státy meziročně klesl o 17,7 procenta na 20,9 miliardy USD. Vývoz do zemí Evropské unie Čína za leden a únor zvýšila meziročně o 62,6 procenta na 73,7 miliardy USD, přičemž dovoz z Evropské unie do Číny vzrostl o 32,5 procenta na 45,9 miliardy dolarů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme