Čínská ekonomika zaznamenala rekordní meziroční vzestup. Analytici ale očekávali ještě větší růst

Čínská ekonomika zaznamenala v prvním čtvrtletí letošního roku prudký růst. Vykázala rekordní meziroční vzestup o 18,3 procenta. Informovaly o tom v pátek tiskové agentury. Podle serveru BBC je to největší skok ve vývoji hrubého domácího produktu (HDP) Číny od roku 1992, kdy Peking začal vést čtvrtletní záznamy. Analytici nicméně očekávali, že druhá největší ekonomika světa vykáže meziroční vzestup o 19 procent.

Peking Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čínská ekonomika zaznamenala v prvním čtvrtletí letošního roku prudký růst. Vykázala rekordní meziroční vzestup o 18,3 procenta (ilustrační foto) | Foto: Kim Kyung-Hoon | Zdroj: Reuters

V loňském roce ekonomika Číny vzrostla o 2,3 procenta, což byl nejslabší výsledek země za posledních 44 let, avšak Čína byla jedinou velkou ekonomikou, která rostla i za pandemie covidu-19.

Alibaba dostala v Číně pokutu 60 miliard korun. Měla zneužívat dominantní postavení na trhu

Číst článek

Letos analytici podle ankety agentury Reuters odhadují celoroční růst HDP Číny na 8,6 procenta. Čínská ekonomika se tak do značné míry vzpamatovala z loňského propadu způsobeného pandemií covidu-19, napsala v pátek agentura Reuters.

Páteční čísla jsou nicméně do určité míry zkreslená a nesvědčí tolik o silném růstu, jelikož jsou srovnávána s obrovským ekonomickým poklesem v loňském roce, podotkl server BBC.

Loni v prvním čtvrtletí zaznamenala čínská ekonomika pokles o 6,8 procenta, neboť kvůli šíření nového koronaviru musely zavřít obchody i některé továrny. Už v následujícím čtvrtletí se Čína stala první významnou ekonomikou, která se vrátila k růstu.

Přispěla k němu i celosvětová poptávka po čínských rouškách a dalším zdravotnickém materiálu. Ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku vzrostla čínská ekonomika meziročně o 6,5 procenta.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme