Čína dala zelenou železničním projektům za 125 miliard dolarů, chce podpořit ekonomiku

Čína za poslední měsíc schválila v osmi městech a regionech nové železniční projekty za více než 125 miliard dolarů (2,8 bilionu Kč). Opatření kontrastuje s počátkem loňského roku, kdy Peking v několika městech náhle zrušil výstavbu linek metra, aby zpomalil růst státního dluhu. Nyní chce vláda podpořit ekonomiku, jejíž tempo zpomaluje a která čelí obchodní válce se Spojenými státy, píše britský ekonomický list Financial Times (FT).

Tento článek je více než rok starý.

Šanghaj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Železniční trať nedaleko Vojkovic nad Ohří

Ilustrační foto | Foto: Zdeněk Trnka | Zdroj: Český rozhlas

Letos Čína hodlá vybudovat 6800 kilometrů železnic, včetně 3200 kilometrů vysokorychlostní dráhy. V porovnání s výstavbou v loňském roce to představuje zvýšení o 40 procent.

Za poslední desetiletí Čína vybudovala jednu z nejmodernějších železničních sítí na světě, včetně nejdelší vysokorychlostní sítě o délce přes 25 000 kilometrů. V městských aglomeracích jsou ale vlaky vytížené jen ze čtvrtiny.

Mezi schválenými projekty v osmi městech a regionech je například šest linek podzemní dráhy v Šanghaji a čtyři ve městě Wu-chan v centrální Číně. Další investice směřují do provincie Ťiang-su.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme