Čína dala zelenou železničním projektům za 125 miliard dolarů, chce podpořit ekonomiku

Čína za poslední měsíc schválila v osmi městech a regionech nové železniční projekty za více než 125 miliard dolarů (2,8 bilionu Kč). Opatření kontrastuje s počátkem loňského roku, kdy Peking v několika městech náhle zrušil výstavbu linek metra, aby zpomalil růst státního dluhu. Nyní chce vláda podpořit ekonomiku, jejíž tempo zpomaluje a která čelí obchodní válce se Spojenými státy, píše britský ekonomický list Financial Times (FT).

Šanghaj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto | Foto: Zdeněk Trnka | Zdroj: Český rozhlas

Letos Čína hodlá vybudovat 6800 kilometrů železnic, včetně 3200 kilometrů vysokorychlostní dráhy. V porovnání s výstavbou v loňském roce to představuje zvýšení o 40 procent.

Za poslední desetiletí Čína vybudovala jednu z nejmodernějších železničních sítí na světě, včetně nejdelší vysokorychlostní sítě o délce přes 25 000 kilometrů. V městských aglomeracích jsou ale vlaky vytížené jen ze čtvrtiny.

Mezi schválenými projekty v osmi městech a regionech je například šest linek podzemní dráhy v Šanghaji a čtyři ve městě Wu-chan v centrální Číně. Další investice směřují do provincie Ťiang-su.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme