Čína na Hedvábnou stezku slibuje biliony. Indie je odmítá, EU vadí netransparentnost

Prezident Miloš Zeman o ní tvrdí, že je dvanáctkrát dražší, než byl legendární Marshallův plán na obnovu poválečné Evropy. A čínský prezident slibuje, že do projektu investuje v přepočtu tři biliony korun. Řeč je o projektu Nové hedvábné stezky, která má ekonomicky propojit Asii, Afriku a Evropu. Právě o tom jednají v Pekingu státníci ze tří desítek zemí. Nechybí mezi nimi ani Česko, které doufá v příliv čínských investic.

Peking Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Představitelé agentury CzechInvest tak momentálně v zemi středu jednají o uskutečnění projektů za asi 60 miliard korun. Jeho ředitel Karel Kučera v sobotu informoval, že o jednom je již rozhodnuto, verdikt nad třemi dalšími by měl padnout do roka.

Například čínská banka ICBC o víkendu v Pekingu velkolepě oslavovala udělení licence, díky níž se jí otevřela brána na český trh. Na něm se chce specializovat na financování dlouhodobých drahých projektů.

„Tento proces probíhal necelý rok. Oni splnili všechna ta složitá kritéria, která musí každý žadatel v této oblasti splnit," vysvětlil guvernér České národní banky Jiří Rusnok.

Podle ministerstva průmyslu jsme ale pro čínský kapitál přitažliví spíše ve výrobě dopravních prostředků.

Pneumatiky v Moravskoslezském kraji?

Velmi reálně vypadá v Česku investice největšího čínského výrobce pneumatik, kde se mluví o více než tisícovce nových pracovních míst.

„Společnost LingLong Tire je velmi vážným uchazečem o to investovat v České republice, zejména v Moravskoslezském kraji v rámci připravované průmyslové zóny Nad Barborou. Je to projekt, který společně řešíme s Moravskoslezským krajem," řekl Radiožurnálu ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček.

Česká republika nemá ambice stavět překladiště a terminály, které by v rámci Hedvábné stezky trhaly rekordy v dopravě zboží.

Do budoucna chce česká vláda utlumit systém finančních pobídek a přilákat do země investory z oblasti vědy a výzkumu.

Prezident Miloš Zeman přiznává, že Čína je učebnicovým příkladem země, kde osobní setkání s hlavou státu dokáže přeskočit celé roky zdlouhavých a byrokratických přístupů. Využil toho prý i teď, kdy do země přivezl bezmála 40 investičních projektů.

„Pan prezident vydal příkaz nebo doporučení, aby jeho podřízení tyto jeho projekty podpořili." V Číně takové podpoření fakticky znamená, že obchod se blíží do úspěšného konce.

Nová hedvábná stezka neláká ostatní státy EU

Zatímco prezident Miloš Zeman Novou hedvábnou stezku propaguje, jiní tak optimističtí nejsou.

Spolupráci už předem odmítla Indie, podle které by úvěry, jež Peking přislíbil, vytvořily neudržitelný dluh.

Státy Evropské unie pro změnu nejspíš usnesení o spolupráci na projektu nepodepíšou. S odkazem na diplomatické zdroje o tom v neděli informovala agentura DPA.

Zeman řekl Putinovi, že novináři by se měli likvidovat. Bonmot, hájí výrok mluvčí

Číst článek

Většině členských států například vadí, že čínské memorandum není dostatečně transparentní, nebo že neřeší dopad projektu na životní prostředí.

Zatím není jasné, jak se k iniciativě postaví česká diplomacie, i když prezident na fóru v Pekingu projekt podpořil.

David Jakš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme