Čína nabízí šanci firmám v oblasti ekologicky čistých technologií

Evropsko-čínský obchod by se měl dočkat dalšího povzbuzení. Po listopadovém summitu v čínském Nanjingu dnes začíná další setkání obchodníků v Paříži. Tentokrát se obě strany zaměří na obchod a spolupráci v oblasti ekologicky čistých technologií.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Noční Šanghaj | Foto: Jakub Kocurek

Právě o ekologicky čisté technologie má totiž Čína vzhledem k závazku snížit do roku 2020 emise skleníkových plynů až o 45 procent velký zájem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s Alešem Červinkou z agentury Czechtrade pro Rádio Česko

Jak ve vysílání Rádia Česko řekl zástupce agentury Czechtrade v Šanghaji Aleš Červinka, na jednu stranu patří Čína mezi největší znečišťovatele, na druhou stále častěji deklaruje zájem tento statut změnit.

"Obrovský růst ekonomiky je vykoupen daní, a ta daň je nenávratné poškození ekologie. Vláda s tím musí něco dělat, vyhlašuje pětileté plány a programy na zlepšení ekologie," uvedl Červinka.

Z pohledu evropských producentů ekologicky čistých výrobků a technologií je podle něj čínský trh stále zajímavější, a to především díky vládním projektům.

"Čína v minulém roce vyhlásila stimulační balíček ve výši 576 miliard dolarů a tyto peníze plynou do projektů na infrastrukturu a také na enviromentální projekty," vysvětlil Červinka. Zároveň upozornil na velké rozdíly mezi rozvinutým východem a zaostalým západem země.

Obchodování v Číně - běh na dlouhou trať

Na prvním místě v zájmu Číňanů o "zelené" výrobky a technologie jmenoval Červinka čističky odpadních vod. "Dále se nám objevují poptávky na třídičky odpadů, na spalovny, různé recyklační technologie, větrné elektrárny a technologie pro jaderné elektrárny," doplnil.

V Číně už v oblasti ekologicky čistých výrobků působí i několik českých firem, například Vítkovice, Tedom či DHI. Šance se nabízí i dalším, podle Červinky však není průnik na čínský trh jednoduchý.

"Chce to určitý čas, chce to vynaložit určité peníze na začátku, obrnit se trpělivostí, protože obchodování v Číně je běh na dlouhou trať. Na druhou stranu nabízí se obrovský trh s 1,3 miliardy potenciálních spotřebitelů, existuje i podpora státu pro české exportéry," připomněl zástupce agentury Czechtrade v Šanghaji.

Martin Hromádka, Roman Chlupatý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme