Čína neposkytne EU finance, dokud nevyřeší otázku Řecka

Čína neslíbí Evropské unii finanční pomoc, dokud se nevyjasní situace s Řeckem. Číňané chtějí také po Evropě více informací, než se rozhodnou investovat do záchranných fondů eurozóny. Potvrdil to čínský prezident Chu Ťin-tchao při setkání s francouzským protějškem Nicolasem Sarkozym.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy, čínský prezident Chu Ťin-tchao před summitem G20 | Foto: Reuters

Setkání obou prezidentů se uskutečnilo v podvečer summitu G20, který hostí právě Francie.

Evropští představitelé doufali, že Čína slíbí nakoupit dluhopisy záchranného fondu a pomůže tak rychle vyřešit dluhovou krizi eurozóny.

Jak ale řekl ve středu před summitem G20 v Cannes čínský ministr financí, vzhledem k tomu, že Číňané nemají informace o investičních možnostech, nemohou zatím o investicích do unijních fondů mluvit.

Odhaduje se, že druhá největší ekonomika světa, Čína, v současnosti vlastní 600 miliard eur v evropských aktivech a přes 3,2 biliony dolarů má v devizových rezervách.

Zda se ale bude podílet na evropském boji s dluhovou krizí, se Peking rozhodne nejdříve tehdy, až si unie vyřeší problém s Řeckem.

Kateřina Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme