Čína plánuje miliardové investice v Severní Koreji

Čína chce v Severní Koreji investovat na dvě miliardy dolarů. Finanční prostředky mají pomoci vybudovat největší průmyslovou zónu v severovýchodní Asii za posledních deset let. Informace zveřejnila jihokorejská média, podle kterých může jít o pomoc Pekingu, která má přispět k obnovení šestistranných rozhovorů o severokorejském jaderném programu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Triumfální brána Kesonmun | Foto: Velvyslanectví ČR v Pchjongjangu

Podle jihokorejských médií chystá čínská státní společnost financování projektu v zóně Rason, dříve zvané Radžin-Sonbong nacházející se u hranice s Čínskou lidovou republikou a Ruskem.

Původně tato zvláštní ekonomická oblast vznikla už v roce 1991, nikdy ale nedošlo k naplnění původních ambiciózních plánů, které počítaly až se sedmimiliardovými investicemi. Nakonec totiž činily pouhých 150 milionů dolarů.

Čínský investor ale nyní plánuje výstavbu uhelných elektráren, komunikací i ropné rafinérie. Peking a Pchjongjang se navíc už dříve dohodly na vybudování přeshraniční dálnice, rozšíření doků a užívání přístavu čínskou stranou po dobu padesáti let. Čína tak získá i důležitý přístup k Japonskému moři.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme