Čína po patnáctiletém úsilí členem Světové obchodní organizace

Ministři Světové obchodní organizace na svém dnešním zasedání v katarské metropoli Dauhá přijali za nového člena tohoto globálního seskupení Čínu. Jak informuje spolupracovnice Radiožurnálu v Arabských emirátech Simona Hejlová, Čína se o vstup do Světové obchodní organizace pokoušela patnáct let.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

WTO | Foto: ČTK/AP

Hlavním důvodem, proč 142 členských zemí váhalo tak dlouho povolit Číně vstup do Světové obchodní organizace, byl její vztah k Tibetu. Přestože tibetská otázka stále není vyřešena, Světová obchodní organizace se rozhodla Čínu přijmout za svého člena, neboť jejím vstupem se organizace rozšíří o potencionálně největší světový trh. Čína využije členství ve WTO k rychlejšímu prosazování tržně orientovaných praktik a k otevření ekonomiky, která byla kdysi okolnímu světu nepřístupná. Nejlidnatější země světa musí počítat s tím, že se její průmysl setká s ostrou konkurencí.

Světové obchodní organizace zahájila činnost v roce 1995 jako nástupkyně Všeobecné dohody o clech a obchodu, známé pod zkratkou GATT. Čína, ne však ještě komunistická, byla přitom v roce 1948 jedním ze zakládajících členů GATT. Po vystoupení z GATT v roce 1950 se Čína začala opět ucházet o členství ve WTO v roce 1986, několik let po zahájení hospodářských reforem.

Simona Hejlová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme