Čína pokračuje ve skupování uranu
Čína skupuje uran na světových trzích. Podle odborníků ho chce letos získat až 5 tisíc tun, což je zhruba dvojnásobné množství jeho spotřeby. Experti proto už v příštím roce očekávají růst ceny uranu, a to o více než 30 %.
Důvod zvýšeného zájmu Pekingu o uran úzce souvisí s jeho relativně nízkou cenou, ještě v r.2007 dosáhla svého vrcholu, když se libra uranu prodávala za 137 dolarů, od té doby ale klesla o 69 % a nyní činí zhruba 42 dolarů a Peking této situace hodlá zřejmě využít.
Druhým důvodem je plán Pekingu na výstavbu desítek jaderných reaktorů, protože růst spotřeby elektřiny v Číně dále roste, uplynulý měsíc o více než 14 % a vzhledem k pokračujícímu trendu růstu čínské ekonomiky i rozvoji dnes zaostalejších oblastí v centrální části a na západě země se bude dále zvyšovat.
Podle odhadů expertů se proto může poptávka po uranu ze strany Číny v příštích deseti letech až zečtyřnásobit a v roce 2020 ho bude skupovat až 20 tisíc tun uranu, což je více než třetina veškerého množství, které se nyní ve světě těží.
Čína zatím vyrábí 70 % energie v uhelných elektrárnách, do budoucna chce ale výrazně zvýšit počet atomových reaktorů a má v současnosti nejrozsáhlejší program na světě co se budování jaderných elektráren týče. Do roku 2020 chce mít v provozu či ve výstavbě 100 nukleárních reaktorů o celkovém výkonu 85 gigawattů, ovšem na celkové produkci energie se jaderné elektrárny budou podílet jen 4 % a v roce 2030 16 %, takže uhlí bude i nadále dominovat. V příštích pěti letech Čína postaví dalších téměř 600 uhelných elektráren.
Zvyšující nákup uranu se ale projeví na výsledné ceně elektřiny jen těžko. To by muselo jít o nárůst v řádu stovek procent, v případě uranu a jaderných elektráren to není jako třeba u ropy nebo zemního plynu. Problémem je spíše ekologie, tedy co se týče těžby uranu.
A dalším je jaderný odpad. V Číně se uskladňuje v areálu elektráren a po naplnění úložiště je převážen k opětnému zpracování do komplexu Lan-čou. Peking v tomto směru uplatňuje francouzský postup. Zbývající odpad je pak uskladňován hluboko v podzemí v odlehlých a neobydlených oblastech, konkrétně v Pej-šanu na severozápadě země, u pouště Gobi.