Čína pomáhá zachraňovat španělskou ekonomiku

Čínský vicepremiér končí návštěvu Španělska. Li Kche-čchiang, kterého přijal i král Juan Carlos, v Madridu slíbil nákup španělských dluhopisů. Obě země už také podepsaly dohody v hodnotě 7,5 miliardy dolarů. Čínský vicepremiér z Madridu zamíří do Německa a Británie. Peking tak podle svých slov podporuje snahy sedmadvacítky o hospodářské oživení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Královský palác | Foto: europa.eu.int

Čínská média široce informují o pomoci Pekingu, jejíž součástí je jak nákup dluhopisů, tak i desítka uzavřených smluv. Sám vicepremiér Li Kche-čchiang oznámil, že jeho země španělské ekonomice věří.

Li Kche-čchiang zároveň označil Španělsko za nejlepšího přítele Číny v Evropské unii.

Přehrát

00:00 / 00:00

Milan Slezák o čínsko-španělských kontraktech ve Světě o druhé.mp3

Jeho slova přitom přicházejí v době, kdy se spekuluje o možnosti, že Madrid vzhledem ke špatné finanční situaci požádá po vzoru Řecka a Irska o mezinárodní pomoc.

Podle analytiků jsou tak čínské investice pro Španělsko, ale zároveň i pro celou Evropskou unii velmi důležité.Španělský deník El País odhaduje, že Čína dnes kontroluje asi pětinu španělského dluhu drženého zahraničními investory.

Čína se chová jako rozumný investor, říká analytik

Peking už v prosinci prohlásil, že je připraven pomoci zemím eurozóny na cestě směrem k ekonomickému ozdravení. Podle zahraničněpolitického analytika ČRo Milana Slezáka jde Číně o vliv politický, ekonomický a Čína se také chová jako rozumný investor.

„Čína se chová naprosto kapitalisticky. Má přebytek devizových rezerv, které potřebuje co nejlépe uplatit. Pokud skoupí ty ‚volné‘ západoevropské dluhopisy, když už investovala do amerických – Čína je největším věřitelem Ameriky, tak peníze uloží a navíc si země, do nichž investuje, zaváže,“ vysvětluje Slezák.

Přitom ale nelze předpokládat, že by čínsko-španělský vztah dosáhl úrovně čínsko-amerického. Čína a Spojené státy jsou podle Slezáka velmi silně ekonomicky provázané.

„Čína je dnes dílnou světa, USA z ní berou kvanta levného zboží, a Čína, která má obchodní přebytek, může investovat zpět do USA, aby USA byly schopny kupovat si více čínského zboží. Na takový vztah je Španělsko velmi malé,“ říká Slezák.

Při návštěvě čínského vicepremiéra byly uzavřeny cenné kontrakty v hodnotě 7, 5 miliardy dolarů. Španělé například dodají kontrolní systémy pro čínská letiště, ale také budou do této velmoci dovážet iberijský špek.

Za čínským skupováním dluhopisů ale může být podle Slezáka i snaha o posílení vlivu v Latinské Americe. Španělsko tam má kulturní a hospodářský vliv, který tak Čína může využít k odbytu svého zboží.

„Číně může jít i o suroviny, které jinde nesežene. Bolívie má například velké zásoby lithia, což je důležitá součástka pro výrobu mobilních telefonů. Latinská Amerika je tedy územím, kam by se Čína ráda dostala ještě více, než je doposud,“ dodává Slezák.

Robert Mikoláš, Katarína Brezovská, Aneta Vojtěchová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme