Čína skupuje uran. Jeho cena poroste

Čína skupuje uran na světových trzích. Podle odborníků ho chce letos získat až pět tisíc tun, což je zhruba dvojnásobné množství jeho spotřeby. Nákup souvisí s jeho relativně nízkou cenou i plánům Pekingu na výstavbu desítek jaderných reaktorů. Experti proto už v příštím roce očekávají růst ceny uranu, a to o více než 30 procent.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaderná elektrárna. Ilustrační foto.

Jaderná elektrárna. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Zájem Číny o uran roste, navíc podle odhadů expertů se má v příštích deseti letech až zčtyřnásobit. V roce 2020 tak může Peking skupovat až 20 tisíc tun uranu, což je více než třetina veškerého množství, které se nyní ve světě těží.

Čína má v současnosti nejrozsáhlejší program na světě, co se budování jaderných elektráren týče. Do roku 2020 chce mít v provozu či ve výstavbě 100 nukleárních reaktorů. Budování jednoho z nich o výkonu tisíc megawattů přitom stojí v průměru tři miliardy dolarů a k jeho zprovoznění je zapotřebí 400 tun uranu.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme