Čína táhne dolů americkou burzu, nervozita se už dostává i do Evropy

Americké akcie při posledním obchodování oslabily. Hlavním důvodem byla nejistota kolem toho, co se ekonomicky děje v Číně. Tamní hospodářství totiž roste méně než dřív – jen o sedm procent.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejistota na čínském trhu vyvolává nervozitu makléřů v celém globálním světě

Nejistota na čínském trhu vyvolává nervozitu makléřů v celém globálním světě | Zdroj: ČTK

Sedmiprocentní růst je pro Čínu nejpomalejší tempo za posledních 24 let a velice hlasitě to naznačuje křehkost tamního hospodářství. K tomu se nedávno přidal prudký pád akcií na čínské burze.

Řada titulů totiž byla neuvěřitelně předražená, protože mezi čínskými domácnostmi se rozmohla móda kupovat akcie i za cenu, že si na to půjčí. Velký zájem akcie zdražil, obchodníci je proto začali prodávat, malí obchodníci se lekli a začal panický výprodej a pád cen.

Čínská vláda to vyřešila tím, že na půl roku zakázala všem větším akcionářům prodávat své akcie. Zákaz sice v první chvíli pomohl, ale nevyřešil základní problémy, takže například včera spadly čínské akcie na tamním trhu o šest procent.

Oslabuje i čínská měna, což dohromady vede k dalšímu zpomalení hospodářského růstu, k poklesu firemních zisků a ke zvýšenému riziku finanční krize a v důsledku také ke snížení poptávky domácností, které budou méně utrácet, a může se tak zadrhnout obchod.

Spojené státy jsou s Čínou obchodně i kapitálově hodně provázané, proto na její hospodářské potíže reagují tak citelně. Navíc slabší jüan znamená další zvýhodnění čínského zboží a jeho dovozu do Ameriky a i do Česka.

Potíže Číny dopadají i na ceny surovin

Čína jako obrovský výrobce kupovala výraznou část světových surovin - uhlí, ropu, plyn i kovy. Pokud ale zpomaluje její hospodářství, pak bude také spotřebovávat méně surovin.

Jejich ceny proto už teď významně klesají. Především proto, že obchodníci na komoditních burzách už dopředu snižují ceny - jsou ochotní kupovat jen levněji. Projevilo se to také na akciích firem, které kovy produkují. Například akcie McMoRan včera oslabily o více než tři procenta. Padaly také akcie energetických podniků.

Oslabování akciového trhu se už dostává i do Evropy. Obchodníci jsou totiž velice citliví na jakoukoli změnu nálady. Evropské akciové trhy včera oslabovaly. Investoři se obraceli k jistotám, proto posiloval švýcarský frank a japonský jen.

Jitka Hanžlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme