Čína vozí do KLDR stavební stroje i rýži. Respektujte mezinárodní sankce, žádají Američané

Severní Korea není v tak velké mezinárodní izolaci, jak by se na první pohled zdálo. Režim vůdce Kim Čong-una totiž podporuje sousední Čína. Do KLDR vozí přes hranice zboží, suroviny a technologie, aspoň to ukazují záběry amerických novinářů. Spojené státy to považují za porušování mezinárodních sankcí a tlačí na Čínu, aby svůj postoj změnila. Čína už na kritiku zareagovala a varovala všechny firmy a jednotlivce před porušováním úmluvy o obchodování se Severní Koreou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kamion převážející palmy olejné přes most v Indonésii | Foto: Reuters

Americká televizní stanice CNN před časem odvysílala dokument, ve kterém ukazuje, že Čína i přes sankce obchoduje se sousední Severní Koreou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Čína vozí do KLDR stavební stroje i rýži. Respektuje mezinárodní sankce, žádají Spojené státy. Téma pro Davida Jakše

V čínském pohraničním městě Dandong přejíždějí každé ráno most přes řeku Ya Lu prázdné kamiony. Za pár hodin se vracejí zpět do Severní Koreje naložené stavebními stroji, náhradními díly a pytli s rýží.

„Pro Severní Koreu je tenhle hraniční přechod doslova tepnou života," vysvětluje v reportáži americký novinář Matt Rivers.

Právě jednu z největších firem z pohraničního města Dandong chce americká vláda postihnout za porušování mezinárodních sankcí namířených proti Severní Koreji. Peking proto přispěchal s prohlášením, že je připraven s Američany spolupracovat.

„Podle mezinárodního práva a čínských zákonů potrestáme každou firmu, nebo jedince, který poruší úmluvy o obchodování se Severní Koreou. Myslíme to naprosto vážně!" oznámil mluvčí čínského ministerstva zahraničí.

Nejžádanější komoditou je černé uhlí, za které Čína platí Severní Koreji v přepočtu kolem 25 miliard korun ročně. Peking ale tvrdí, že objem tohoto obchodu je přesně v souladu s mezinárodními úmluvami.

„Veškerý obchod s nerostnými surovinami, jako například s černým uhlím, se mezi Čínou a Severní Koreou odehrává přesně podle příslušných mezinárodních rezolucí a podle platných čínských zákonů," brání se znovu mluvčí čínské diplomacie.

Peking už několik měsíců opakuje, že je připraven v rámci mezinárodních sankcí spolupracovat, ale nebude kvůli tomu měnit své vlastní zákony.

David Jakš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější:

Nejčtenější na Facebooku

Nejčtenější na Twitteru