Čína zakázala vývoz motorové nafty

Čína zakázala vývoz motorové nafty, Rusko se brání exportu benzínu prostřednictvím zvláštní daně a další rozvíjející se země by se podle expertů mohly připojit. Jde o další signál toho, že jsou velké, rychle rostoucí ekonomiky připraveny využít ochranářských praktik v případě, že budou ohroženy jejich zájmy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řecký ropný tanker u libyjských břehů | Zdroj: Reuters

Čína naftu vyváží do mnoha zemí, mezi jinými i do Japonska, Spojených států a nebo do Francie. Za zákazem vývozu zřejmě stojí snaha zajistit si dostatečné zásoby před letní sezónou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Čína zakázala vývoz motorové nafty. Téma pro analytika Jiřího Tylečka ve Světě o deváté

Analytik makléřské společnosti X Trade Brokers Jiří Tyleček upozorňuje, že omezení nabídky povede ve světě k růstu cen:

„Paliva určitě budou dražší a v tomto smyslu se to ve vývoji ekonomik může projevit negativně.“

Nepříjemná je tato situace zejména pro Japonsko, které kvůli jaderné katastrofě zažívá energetickou krizi. Podle Tylečka však Čína není jediným velkým dodavatelem nafty.

„Čínské exporty nafty se v posledních měsících pohybovaly pouze kolem pěti až sedmi procent světového trhu a Japonsko také stále patří mezi nejbohatší země, takže by si mělo dovolit nakoupit své zásoby a velký problém pro tuto zemi by neměl nastat,“ míní analytik.

Podle některých expertů se ochranářské praktiky budou objevovat čím dál častěji s tím, jak poroste poptávka po zboží a službách v rozvíjejících se zemích.

„Tam, kde stát a jeho moc hraje dominantní roli, je pravděpodobnost takových zásahů větší, nicméně západní země se tomuto snaží vyhýbat a až na několik málo výjimek se jim to daří,“ podotkl k tomu Jiří Tyleček.

Roman Chlupatý, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme