Číňané odmítají kritiku USA kvůli podhodnocenému jüanu

Čínský premiér Wen Ťia-pao na summitu OSN v New Yorku ostře odmítl kritiku podhodnoceného jüanu. Ta vyšla z úst Američanů, kterým dlouhodobě vadí pomalé uvolňování čínské měny. Podhodnocený kurz totiž zvýhodňuje čínský vývoz a brání prosazení amerického zboží na asijském trhu. To pak přináší Spojeným státům při obchodování s Čínou vysokou finanční ztrátu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peking | Foto: Robert Mikoláš

Podle amerického ministra financi Timothy Geitnera se podhodnocený kurz čínské měny zpevňuje příliš pomalu, a Washington proto bude hledat nové cesty, jak přimět Peking k rychlejší změně.

Přehrát

00:00 / 00:00

O čínském hospodářství mluvil na Radiožurnálu Michal Mejstřík, ředitel Institutu ekonomických studií FSV UK, bývalý poradce Evropské komise pro Čínu

Ekonomové odhadují, že hodnota jüanu je až o 30 procent nižší než by měla být. To pak samozřejmě zvýhodňuje čínské výrobce, kteří se s nižšími cenami výrobků a služeb dostávají bez problémů na světové trhy.

Na pátečním zasedání výboru amerického Kongresu by se tak mohlo rozhodnout, zda začít Čínu penalizovat za podhodnocenou měnu. Čínské ministerstvo zahraničí v reakci na možný postih prohlásilo, že americké tlaky na uvolnění kurzu by se zemi mohly vymstít.

Zhodnocení jüanu podle Číňanů totiž nevyřeší problém amerického obchodního deficitu a ani vysokou nezaměstnanost ve Spojených státech.

„Současné oživení tohoto tématu má, dle mého názoru, jasnou příčinu. Jsou to blížící se listopadové volby a fakt, že jsou dle průzkumů křesla demokratů v kongresu v ohrožení. Mnoho amerických politiků zapomíná na fakt, že díky slabému jüanu se zvyšuje životní úroveň Američanů a ti si tak mohou koupit více zboží či stejné zboží levněji,“ říká ekonom Lukáš Brzák a dodává:

„Věřím tedy, že jde jen o předvolební rétoriku, jelikož jakýkoliv agresivní krok Washingtonu by v důsledku poškodil Američany samotné a celý svět by zavlekl do obchodní války, která by neprospěla žádné ze stran a značně by poškodila globální ekonomiku.“

Evropa ztrácí

„Evropa díky své klesající konkurenceschopnosti ztrácí nejen na trhu s Čínou, ale i na jiných trzích. Jedna ze zemí, která je v tomto úspěšnější, je Německo. Bez ohledu na kurz ale Evropa na čínském trhu ztrácí,“ uvádí Michal Mejstřík, ředitel Institutu ekonomických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, bývalý poradce Evropské komise pro Čínu.

„Tím, že se Čína otevřela světu, otevřela se investicím, se v zemi koncentrovaly investice nejen z vyspělého světa, ale i řady takzvaných ‚overseas Chinese‘, kteří se vrátili s penězi zpět, využili příležitosti, kdy na zdejším trhu existuje stále kvalifikovanější, ale současně pořád mimořádně levná pracovní síla. To vše v kombinaci s obrovským čínským trhem stojí za tajemstvím hospodářského úspěchu Číny,“ vysvětluje Mejstřík.

Kateřina Procházková, Jan Piroch, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme